Startupový svet je ešte stále pre mnohých nepoznaná oblasť. Niektoré startupy veľmi rýchlo rastú a na domácej či medzinárodnej úrovni dosahujú úspech za úspechom. Je ale aj veľa prípadov, keď sa startup nedostane ani po svoju prvú investíciu. Dôvodov neúspechu je mnoho, no ich hlavným menovateľom je ľudský faktor.

Zakladatelia startupov sa totiž často musia vysporiadať s rôznymi nástrahami biznisu, čo často nie je jednoduché. Okrem toho na nich dolieha aj enormný tlak zapríčinený vysokou zodpovednosťou voči mnohým stranám. O týchto problémoch, aj o tom, ako (ne)potopiť svoj startup, hovorí Michal Nešpor, partner spoločnosti Crowdberry, ktorý je poverený vedením CB Investment Management.

Príčiny zániku startupov súvisia často s ľudskými faktormi. O ktoré príčiny ide z vašej skúsenosti najčastejšie?

Dôvodov, prečo startupy zlyhávajú, je samozrejme viac. Najčastejšie ide o kombináciu viacerých faktorov, napríklad o nedostatočný prístup ku kapitálu, finančnému aj ľudskému, nezhody v tíme, zlé nastavenie obchodného modelu a segmentu, problém s kvalitou produktu, uplatnením na trhu a škálovatelnosť, konkurenciu, ale aj chyby v predaji či marketingu.

Mnohé z príčin majú jedného spoločného menovateľa, je to práve ľudský faktor. Kvalita tímu, predchádzajúce skúsenosti, ale aj vytrvalosť, schopnosť prinášať nové riešenia a vynaliezavo sa prispôsobiť pomerne dynamickému konkurenčnému prostrediu v podstate určujú to, ako sa firma ďalej vyvinie. 

V našom regióne v drvivej väčšine prípadov chýba aj takzvaný founders vesting, čiže nastavenie transparentných, férových a merateľných pravidiel. Najmä ako sa odmerá príspevok a v závislosti od toho aj podiel jednotlivých zakladateľov na úspechu. Toto býva často príčinou rozporov v tíme hlavne v neskoršom štádiu, keď časť zo zakladateľského tímu neperformuje a je potrebné tím zakladateľov doplniť, respektíve jedného z nich nahradiť a motivovať aj cez podiel vo firme.

Mentori pomôžu rásť

Líšia sa nejako príčiny zlyhania medzi slovenskými a zahraničnými startupmi?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa