Slovenské obce a mestá poslali otvorený list poslancom NR SR a na Úrad vlády so sťažnosťou a na oboznámenie sa so situáciou, ktorá sa deje v menších obciach a mestách v procese verejného obstarávania verejných budov alebo nájomných bytov.

Súčasťou listu je aj poukázanie na konflikt so stavebnou firmou, ktorá podľa nich koná v rozpore so zákonom. Ako však zisťoval TREND, niektorí signatári listu sú podpísaní (pod časťou listu) bez ich vedomia.

Na snímke z 10. júla 2020 budova Mestského úradu Rožňava, ktorú samospráva zrekonštruovala a znížila jej energetickú náročnosť v rámci projektu podporeného z eurofondov dotáciou vo výške približne 1,2 milióna eur. EASYFOTO TASR - Branislav Caban
Neprehliadnite

Tichá chobotnica slovenských miest, samosprávy čaká očista

Ako sa píše v otvorenom liste, ktorý má TREND k dispozícii, firma Construction, s.r.o. z Nadlíc, toho času v reštrukturalizácii, sa nátlakovo dožaduje dodatkov k už vyhraným verejným obstarávaniam. V týchto dodatkoch žiada navýšenie obstarávanej sumy, čo ju dostane na úroveň iných súťažiacich, ktorí v tendroch neuspeli.

Ak to obec odmietne alebo dokonca odstúpi od zmluvy nasledujú dlhé prieťahy na súdoch a na takmer všetkých kontrolných orgánoch na Slovensku. Firma obviní mestá a obce z korupcie a z protiprávneho konania.

Obdobný scenár sa stal v obci Čachtice, Krásna Ves alebo Kunerad. Všetky tri obce takýto problém pre TREND potvrdili. Firme sa darí aj v obchode so štátom. Len za tento rok získala zákazky za viac ako dva milióny eur.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa