To, čo bolo kedysi nepríjemnou povinnosťou, sa paradoxne stáva najvyššou prioritou manažmentov firiem. Vysoká inflácia, rastúce náklady a nepredvídateľnosť trhu donútili vrcholových manažérov mnohých firiem venovať sa intenzívnejšie zefektívneniu vlastného riadenia pohľadávok. Oneskorená úhrada faktúr sa pre ne stáva vážnym problémom. Situácia je v súčasnosti úplne odlišná, ako bola v minulých rokoch.  

S krachujúcimi firmami sa na Slovensku v tomto roku roztrhlo vrece, čo bolo možné pozorovať napríklad v obchodných centrách v hlavnom meste. V posledných mesiacoch skrachovali viaceré obľúbené značky, napríklad Tally Weijl, Eiffel Optic, ale aj Great United Trading Slovakia. Dôvody ich krachu sú zrejmé.

Vysoké náklady, nízke príjmy, zatváranie prevádzok počas pandémie. Problémy s platobnou neschopnosťou však nie sú zjavné len v módnom biznise, ťažkosti podnikateľov badať na celom trhu. V štatistikách sa však objavujú až s odstupom času.

V  druhom štvrťroku 2023 bolo na Slovensku podľa analytickej spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau vyhlásených 73 konkurzov na majetok podnikateľských subjektov a povolené boli dve reštrukturalizácie. V porovnaní s prvým štvrťrokom tohto roka počet vyhlásených konkurzov vzrástol o takmer 11 percent (zo 66 na 73) a počet povolených reštrukturalizácií klesol o 50 percent (zo štyroch na dve). V minulom roku bolo celkovo vyhlásených 278 konkurzov na majetok podnikateľských aj nepodnikateľských subjektov a povolených 26 reštrukturalizácií.

Veľa času aj peňazí

Na Slovensku venujú podniky zabezpečovaniu úhrad oneskorených faktúr v priemere 77 dní, čo zodpovedá asi 30 percentám ročného pracovného času, ukázal aktuálny prieskum European Payment Report (EPR) 2023, realizovaný spoločnosťou Intrum.  Na to každý podnik minie priemerne 4 786 eur ročne, celkovo prichádza hospodárstvo krajiny až o 2,5 miliardy eur ročne.

Vymáhanie o najviac času oberá podniky zo sektorov energetiky a sieťových odvetví (15 hodín týždenne), cestovného ruchu (12,3 hodiny) a banky a finančný sektor (12,1 hodiny). Menšie firmy trávia zabezpečovaním platieb až 11,8 hodiny týždenne v porovnaní s 8,4 hodiny u veľkých podnikov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa