No ani E. Valkovi sa zo zmluvou, na základe ktorej končili v cudzine nemalé objemy surového dreva, kým domácim pílam toto drevo chýbalo, pohnúť nepodarilo. Dodavky ihličnatého piliarskeho dreva, ktoré je v krajine najžiadanejšie, sa pre Wood Working podarilo znížiť až teraz. Z pôvodných 200-tisíc už len na 100-tisíc v tomto a na 50-tisíc kubíkov v budúcom roku.

Pre TREND.sk to potvrdilo terajšie vedenie Lesov SR na čele s bývalým železničiarom Marianom Staníkom v rámci odpovedí na širšie otázky súvisiace so spravovaním zverených lesov.

„Po viacerých rokovaniach bol dodatok o znížení objemov pre spoločnosť Wood Working podpísaný 24. mája. Veríme, že to ocenia všetci slovenskí spracovatelia, pre ktorých sa tým pádom uvoľnia nové zdroje piliarskej hmoty. V tomto roku pôjde o sto a v budúcom až o 150-tisíc kubíkov. Práve im budú primárne ponúknuté,“ odpísalo vedenie podniku s tým, že v roku 2020 už Wood Working od nich dostane iba osemtisíc kubíkov dreva.

Zmena až po zdražení

Nové objemy ihličnatej piliarskej hmoty odobraté Wood Workingu, z ktorej sa produkuje stavebné rezivo, sú pre tuzemské píly dosť významné. Lesy SR totiž vedia dodať na trh za rok len niečo viac ako milión kubíkov tejto hmoty. Podnik pritom spravuje vyše polovicu všetkých lesov v krajine.

Pravdou je aj to, že terajšiemu vedeniu Lesov SR sa podarilo prelomiť zmluvu Wood Workingu aj vďaka tomu, že už veľmi nevyhovovala ani samotnej firme. Surové neopracované drevo totiž v poslednom čase cenovo stúpa, a tak sa na obchodovaní s ním už nedá zarobiť toľko, čo donedávna. Firma mala svoj biznis so štátnym drevom nastavený tak, že ho v prevažnej miere vyvážala iba do cudziny. Doma na Slovensku sama spracovala len menšie objemy.

A pravdou je aj to, že nižšie objemy dreva už bude Wood Working dostavať len posledné vyše dva roky platnosti kontroveznej desaťročnej zmluvy. Prvých osem rokov jej platnosti odoberal celých 200-tisíc kubíkov.

Nevýhodná zmluva Lesov SR s kontroverznou firmou, ktorú nezlomil ani Valko, sa mení

Zdroj: SITA / AP

Čierna história

Štátne Lesy SR lukratívnu zmluvu na veľký objem dreva podpísali s Wood Workingom na jar 2010. V čase keď končila prvá vláda SMER-u, 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa