Firmy založili v Kalifornii biotechnologickú spoločnosť Origin Materials. Investovali bližšie neznámu sumu, aby podporili úsilie o výrobu plastu z odpadu, napríklad z pilín alebo kartónu, namiesto ropy.

„Odhadujem, že v dlhodobom výhľade bude 100 percent našich fliaš vyrábaných bez použitia kvapky ropy,“ hovorí Frédéric Jouin z Danone. „Naším cieľom je zanechať ľahšiu ekologickú stopu,“ uviedol Klaus Hartwig, vedúci výskumu a vývoja v Nestlé Waters.

Výroba plastov sa podľa odhadov za posledných 50 rokov znásobila viac ako 20-krát. Zvýšili sa tak škodlivé emisie, ktoré spôsobujú globálne otepľovanie, a zhoršilo sa zamorenie pôdy a vôd.

Obe firmy uisťujú, že technológiu dajú k dispozícii aj ostatným výrobcom nápojov. Mnohí bojovníci za ochranu životného prostredia sa však obávajú, že takzvané bioplasty nie sú tak ekologické, ako by sa mohli spotrebitelia domnievať, a vyvolávajú tak len zmätok.

„Naozaj musíme používať prednostne plastové nádoby na jedno použitie namiesto ekologickejšieho skla, ktoré sa dá použiť znova a znova?“ pýta sa Meadhbh Bolger z organizácie Friends of the Earth Europe.