V priebehu prvej polovice jesene zastavila firma Slovalco produkciu primárneho hliníka. Dôvody boli jasné už mnoho týždňov vopred – firma nezvláda boj s energetickou krízou. Tento krok automaticky vyvolal pochybnosti aj nad produkciou solárnych panelov v Žiari nad Hronom. Odberateľom Slovalca je totiž firma Hydro Extrusion Slovakia, ktorá zo žiarskeho hliníka vyrába hliníkové profily a predáva ich firme Thermo|Solar Žiar. Nielen o tejto situácii, ale aj o príbehu firmy Thermo|Solar hovoril pre TREND jej konateľ Alfréd Gottas.

Thermo|Solar Žiar pôsobí na trhu 30 rokov. Ako ich hodnotíte?

Naša spoločnosť je svojím spôsobom symbolom využívania energie slnka v strednej a východnej Európe. Za tých tridsať rokov sme prežili lepšie i horšie obdobia, vo firme sa vystriedalo viac vlastníkov a bohužiaľ práve tí nemeckí neboli úplne ideálni. Určite si z firmy viac zobrali ako jej dali a aj preto sme radi, že sme sa nakoniec stali člennom rakúskeho rodinného holdingu Hargassner, ktorý dôsledne dbá na prosperitu všetkých svojich spoločností.
Veľmi dôležité je, že sa podarilo udržať kontinuitu v oblasti kvality produktu, ustrážiť know-how a zabezpečiť, aby si zakladatelia firmy vychovali nasledovníkov. Popritom sme vždy zohľadňovali aj profit zákazníka. Naše kolektory majú záruku 12 rokov, čo je minimálne na európskom trhu najdlhšia poskytovaná záruka. Ich životnosť je však najmenej 40 rokov. Vieme o takých, ktoré pracujú spoľahlivo už 42 rokov. Sú to ešte prototypy z čias, keď sme sa volali Výskumno-vývojový ústav Závodu SNP.

Ktoré udalosti firmu najviac ovplyvnili?

Je ich veľa. Napríklad spustenie veľkosériovej výroby plochého vákuového kolektora TS400 v roku 1997. Ide o doposiaľ jediný priemyselným spôsobom vyrábaný plochý vákuový kolektor na svete. V roku 2006 sa ďalší slnečný kolektor s označením TS 310 stal prvým slovenským výrobkom, ktorý získal európsku značku kvality Keymark – Solar Keymark. O dva roky ju získali všetky naše kolektory. V roku 2012 sme rozšírili ponuku o tepelné čerpadlá a v roku 2015 sme pridali fotovoltické systémy. Rok 2021 sa niesol v znamení vývoja a následnej výroby vlastných typov strešných nosných konštrukcií pre fotovoltiku. Tento rok bol zasa dôležitý preto, lebo spoločnosť Hargassner Holding sa stala jediným vlastníkom našej firmy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa