Otrávenie ruského opozičného lídra začína naberať ekonomické rozmery. Pohár nemeckej trpezlivosti pretiekol potom, ako ruský poslanec obvinil z otravy Alexeja Navaľného Nemcov. Pritom práve berlínski lekári bojujú o záchranu života najhlasnejšieho kritika ruského prezidenta.

„Keby bol teraz plynovod Nord Stream 2 dokončený, bude to pre Vladimíra Putina len potvrdením toho, aby vo svojej politike pokračoval a dokonca by sa mu to ešte vyplatilo,“ povedal nemeckým médiám šéf zahraničného výboru Spolkového snemu Norbert Röttgen. Ten má ambície stať sa v budúcnosti šéfom CDU a tiež nemeckým kancelárom. „Musíme prejsť k tvrdej politike a musíme odpovedať jazykom, ktorému ako jedinému Putin rozumie, a to je obchod s plynom,“ dodal N. Röttgen.

Tvrdé slová sú v rozpore so stanoviskom nemeckej kancelárky Angely Merkelovej (CDU). „Môj názor je, že plynovod Nord Stream 2 by sa mal dokončiť,“ povedala počas tlačovej konferencií minulý týždeň v piatok.

Lenže v priebehu týždňa začal narastať tlak zo strany opozície a proti plynovodu sa postavila Strana zelených. Tá je podľa súčasných prieskumov druhou najpopulárnejšou stranou v Nemecku a spomína sa aj ako budúci koaličný partner CDU.

Ruský plyn prúdi do Európskej únie aj cez Slovensko.
Zdroj: Roman Hanc
Ruský plyn prúdi do Európskej únie aj cez Slovensko.

Slovensko môže profitovať zo sporu

Poslanec Spolkového snemu za Zelených Cem Özdemir pre Berliner Zeitung povedal: „Nemôžeme rozlišovať medzi Putinom, obchodníkom s plynom, a Putinom, ktorý otrávil opozíciu.“ Rusko však všetky obvinenia z otravy opozičného lídra odmieta.

Z vyostrenia ekonomického konfliktu môže profitovať Slovensko. Cez jeho územie totiž prechádza tranzitný plynovod dopravujúci zemný plyn z Ruska do západnej Európy. význam jeho severnejšej konkurencie vzrástol po tom, ako Rusko anektovalo ukrajinský Krym. Kyjev vo vypätej situácie obmedzil dodávky plynu prechádzajúce cez jeho územie a ruskou reakciou bolo spustenie výstavby novej vetvy plynovodu po dne Baltského mora. Snaha o osekanie energetického vplyvu Ukrajiny dodnes rozdeľuje Európsku úniu.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa