Švajčiarsko, krajina obklopená mohutnými horami, čo do veľkosti skôr malá, vnútrozemská a s obmedzenými prírodnými zdrojmi. Aj tak je domovom pre 13 zo stovky najlepších európskych spoločností z hľadiska trhovej kapitalizácie a 12 z 500 najlepších firiem celosvetovo.

Krajina už dlhé roky pôsobí ako útočisko pre najúspešnejšie podniky. V pomere k svojmu hrubému domácemu produktu (HDP) má najvyššiu hustotu spoločností z rebríčka Fortune 500. Nadnárodné firmy prispievajú približne jednou tretinou k švajčiarskemu hospodárskemu výkonu, čo je oveľa vyšší podiel ako v iných krajinách porovnateľnej veľkosti. Napríklad aj Google zriadil svoje najväčšie inžinierske centrum mimo Ameriky práve vo švajčiarskom Zürichu.

Z každej oblasti niečo

No výborné renomé vo svete si získali aj pôvodom švajčiarske firmy; v oblasti bankovníctva (UBS a Credit Suisse), poisťovníctva (Swiss Re), liečiv (Roche a Novartis), potravín (Nestlé), obchodovania s komoditami (Glencore a Gunvor), hodinárstva (Richemont, Patek Philippe a Rolex), tiež hotely (César Ritz) či neodmysliteľná čokoláda (Lindt & Sprüngli a Barry Callebaut, najväčší výrobca čokolády na svete).

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa