Nedostatok kvalifikovaných kandidátov na voľné pozície je realitou Slovenska už niekoľko rokov. TREND sa opýtal 14 HR riaditeľov z výroby, bánk či sektora služieb a manažérov firiem, ako riešia nedostatok ľudí, či poľavujú z výberových kritérií a ako sa snažia udržať si talentovaných zamestnancov.

Ivana Pavlíčková, manažérka pre riadenie talentov, Plzeňský Prazdroj Slovensko

Pivovar Šariš pociťuje nedostatok kandidátov na pozície operátor v stáčiarni či skladník. Tento rok sme začali s náborom skôr, posilnili sme inzerciu a využili sme tiež náborového chatbota. Kandidátov na odborné výrobné pozície pivovar pripravuje v spolupráci so Strednou odbornou školou gastronómie a služieb v Prešove v rámci duálneho vzdelávania.

V Prazdroji veríme, že náborové kompromisy nie sú riešením. Pre nás ani pre uchádzačov, ktorí by sa v nevhodnej úlohe trápili. Radšej sme ochotní počkať na kandidáta, ktorý do role bude pasovať.

Ivana Pavlíčková, manažérka pre riadenie talentov, Plzeňský Prazdroj Slovensko
Zdroj: Archív I. Pavlíčkovej
Ivana Pavlíčková, manažérka pre riadenie talentov, Plzeňský Prazdroj Slovensko

Andrej Gurín, Branch Manager, personálna agentúra Grafton

V prípade nízko kvalifikovaných pozícií je možné zľaviť z nárokov. Stáva sa to však aj v IT, kde firmy siahnu aj po junioroch, absolventoch či študentoch a daného človeka si zaškolia. Vtedy je dôležitá motivácia a ochota uchádzača učiť sa. V prípade špecialistov sa zľaviť z nárokov nedá.

Vtedy hľadáme ako personálna agentúra pre klientov ľudí na remote spoluprácu či freelancerov zo Slovenska aj zahraničia. Trend združovania pozícií je typický pre menšie firmy, združuje sa komplexný účtovník so mzdovým alebo office manažér s marketingovým špecialistom.

Andrej Gurín, Branch Manager, personálna agentúra Grafton
Zdroj: Archív A. Gurína
Andrej Gurín, Branch Manager, personálna agentúra Grafton
Boj o ľudí alebo interný rozvoj talentov
Neprehliadnite

Nájsť niekoho, kto vie „pohnúť zadkom“ a rozmýšľa, je čoraz náročnejšie, hovoria firmy

Klaudia Bednárová, riaditeľka, jazykové centrum the Bridge

Najťažšie sa nám obsadzuje pozícia recepčná/office manažérka. Práca si vyžaduje organizačne schopnú a systematickú osobu. Nájsť niekoho kto „vie pohnúť zadkom“ a rozmýšľa sa ukazuje byť čoraz náročnejšie.

V prípade lektorov sa bez splnenia kvalifikácie a požadovanej praxe ani nedostanú k pohovoru a v prípade backoffice ľudí, je pre nás dôležitejšie hodnotové nastavenie. Jednou z kľúčových hodnôt je vzdelávanie. Za touto hodnou sa skrýva disciplína, flexibilita, schopnosť pracovať s chybou a chuť učiť sa nové veci.

Klaudia Bednárová
Zdroj: Archív K. Bednárovej/Jana Korček
Klaudia Bednárová

Ján Záborský, Content Expert, Innovatrics

Je dlhodobo náročné obsadiť IT pozície s konkrétnymi skúsenosťami. Z kritérií na pozíciu poľavujeme len v špecifických prípadoch a zriedka. Nekvalifikovaných ľudí nezaúčame, zaberá to veľa času a prostriedkov s neistým výsledkom. Skôr sa spoliehame to, že naši ľudia majú záujem vyskúšať inú pozíciu vo firme.

Ľudí sa snažíme udržať vo firme možnosťou pracovať na produktoch, na ktorých záleží, ktoré majú celosvetový dosah. Majú šancu napríklad vidieť, ako systém, na ktorom pracujú, zlepšil prístup iných ľudí k demokratickým voľbám.

Daniel Matuška, vedúci HR oddelenia, Siemens Healthineers Slovensko

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa