Dopyt po jazdených vozidlách v súčasnosti prevyšuje všetky očakávania. Ponuka ho však nestíha pokrývať a na trhu preto vozidlá dlho nezotrvajú. Počet dostupných jazdených automobilov na Slovensku je tak najnižší za posledných päť rokov a ich ceny sa zvyšujú. Prispieva k tomu aj fakt, že zákazníci, ktorí čakajú na nové auto, odkladajú predaj toho starého, či prípadne staré auto vôbec nepredávajú. 

Napriek tomu by si záujemcovia v rýchlom zhone po kúpe vozidla z druhej ruky mali dávať pozor. Nástrahy a riziká rôznych skrytých nedostatkov pri jazdených vozidlách totiž v poslednom čase narástli.

Kontrola jazdeného auta je kľúčová

Pri jazdenom vozidle je viac ako kedykoľvek predtým kľúčová dôkladná obhliadka, keďže kvôli nedostatku nových áut sa môžu narýchlo do predaja dostať aj autá špekulantov so skrytými vadami, ktoré bežný človek nemá šancu odhaliť.

Navyše tohtoročné neprajné počasie prispelo aj k tomu, že na trh sa dostávajú vozidlá poškodené prírodnými živlami alebo nevyhovujúce prísnejším emisným normám v západných metropolách.„Nič nenasvedčuje tomu, že by sa aktuálna situácia mala v dohľadnej dobe zmeniť,“ hovorí o ponuke jazdených áut zakladateľ a CEO Carvago Jakub Šulta.

Podľa obchodnej platformy Carvago, ktorá umožňuje vyhľadávanie z viac ako 700-tisíc jazdených vozidiel, je preto dnes kľúčové nechať si pred kúpou skontrolovať auto odborníkmi. Oproti doterajšiemu štandardu online nákupu jazdených áut či kúpe v bazáre, je platforma Carvago špecifická tým, že po výbere auta zákazníkom preveruje jeho technický stav certifikovaný technik podrobnou kontrolou.

Carvago
Zdroj: Carvago

Preveruje sa 270 parametrov

Práve pri kúpe jazdených áut sú totiž ľudia často obeťami podvodov. A to je hlavné riziko a zásadný rozdiel pri nakupovaní v klasických autobazároch a na platforme Carvago. Detailná kontrola CarAudit, ktorá je súčasťou kúpy každého auta cez Carvago, má za cieľ všetky nedostatky odhaliť ešte pred kúpou auta.

Ide o komplexnú kontrolu, počas ktorej sa skontroluje na aute 270 parametrov. Podľa krajiny pôvodu vozidla Carvago využíva buď vlastnú sieť autorizovaných technikov, alebo spolupracuje s lokálnymi špecializovanými strediskami, ako je napríklad Dekra, TÜV a Pirelli.

Výsledok niekoľkohodinovej inšpekcie detailne ukazuje kompletný technický stav vozidla. Záujemca o auto dostane kompletnú fotodokumentáciu z prehliadky. Takto je zdokumentovaný každý problém – od škrabanca a preliačiny na karosérii, cez prelakovaný nárazník, neoriginálne diely až po poškodenia podvozku.

Technik, ktorý sa špecializuje na podrobné obhliadky áut, preveruje auto dôkladnejšie ako bežný pracovník servisu. Súčasťou kontroly je tak aj záber spojky, chyby motora a emisného systému, prípadné pazvuky, hrúbka laku aj kvalita realizovaných opráv. Súčasťou previerky je aj testovacia jazda v trvaní minimálne 30 minút.

„Ak sa počas CarAuditu zistia na aute vážne nedostatky alebo je auto inak rizikové, vrátime zákazníkovi celú platbu za kontrolu. Alebo má zdarma ďalší CarAudit pri aute z našej ponuky, ktoré mu odporučíme,” popisuje postup ešte pred samotnou kúpou J. Šulta.

Jakub Šulta, CEO Carvago
Zdroj: Carvago
Jakub Šulta, CEO Carvago

Ide o transparentnosť

Carvago sa od vstupu na slovenský trh netají tým, že chce ako inovatívna služba zmeniť trh s jazdenými autami a priniesť do nákupu väčšiu transparentnosť. Aj preto startup konkuruje iným predajcom a platformám práve transparentným a podrobným CarAuditom, ktorý dopĺňa polročná predĺžená záruka.

„Kúpa auta je u nás transparentná. Keď si zákazník z celoeurópskej ponuky vyberie auto, my preveríme jeho históriu podľa VIN čísla a podrobíme ho certifikovanej technickej kontrole. Ak ňou auto neprejde, zákazníkovi odporučíme inú alternatívu,“ dodáva zakladateľ Carvago.

Možnosť získať späť peniaze do 14 dní

Európske online trhovisko jazdených áut Carvago, ktoré vstúpilo pred niekoľkými mesiacmi aj na slovenský trh, má ambíciu zmeniť spôsob kupovania jazdených áut. Popri detailnej technickej kontrole predstavujú zásadný rozdiel oproti nákupu v autobazáre aj predĺžená šesťmesačná záruka, možnosťou vrátiť auto do dvoch týždňov a kompletný servis s prihlásením auta a dovozom domov.

V dnešnej situácii, kedy sa dlhodobo úzka ponuka áut na Slovensku ešte stenčila, je pre slovenských zákazníkov dôležité dostať sa k zahraničným jazdeným autám zo silných trhov, na ktorých je ponuka áut stále dostatočná. Aj to je jedna z výhod služby Carvago, v ktorej z vybranej značky, modelu a výbavy nie sú v ponuke desiatky áut, ale hneď niekoľko tisíc kusov. Napríklad z populárneho modelu Hyundai i30s s nájazdom do 100-tisíc kilometrov je v ponuke slovenských bazárov 150 kusov, avšak na Carvago až 2 522 kusov.

Cez podrobný filter, za ktorým je komplexný algoritmus, si z nich môže zákazník vyberať aj podľa detailov, ako je napríklad materiál a farba interiéru. Skúsenosti podľa Jakuba Šultu po štyroch mesiacoch ukazujú, že Slováci pri online nákupe siahajú po mladších autách s vyššou výbavou a menším nájazdom kilometrov. Najväčšia časť slovenských klientov služby Carvago sa zaujíma o cenový segment áut nad 25-tisíc eur.

Carvago
Zdroj: Carvago
Carvago

V prípade Carvago zákazník vďaka detailnej technickej kontrole auta presne vie, čo kupuje. A ak auto po dovoze novému majiteľovi z nejakého dôvodu nesadne, môže ho do 14 dní vrátiť ako iný tovar kúpený z e-shopu. Týmto spôsobom šetria zákazníci pri kúpe jazdeného auta čas aj peniaze.

Tento článok označený We know how vznikol v spolupráci s komerčným partnerom. Redakcia nie je jeho autorom, ale obsah článku považuje za prínosný pre čitateľa.