Nález môže potenciálne predstavovať bezpečnostné riziko, uvádza sa v internom obežníku Boeingu, do ktorého mala v utorok možnosť nahliadnuť tlačová agentúra Reuters. Uzemnené lietadlá čakajú na odovzdanie leteckým spoločnostiam.

Úlomky cudzích predmetov - napríklad náradie či kovové hobliny zabudnuté pracovníkmi počas výrobného procesu - sú v spoločnosti Boeing problémom kvality kontroly u rôznych typov lietadiel vrátane vojenského KC-46 Pegasus, ktorý je určený na dopĺňanie paliva iných lietadiel vo vzduchu.

Hlavný manažér programu 737 Mark Jenks v predmetnom obežníku zamestnancom odkazuje, že takéto úlomky sú „absolútne neprijateľné“ a spoločnosť prijíma opatrenia na riešenie tohto problému vo svojom výrobnom systéme. Hovorca Boeingu potvrdil pravosť obežníka a dodal, že spoločnosť daný nález nepovažuje za príčinu odkladu návratu strojov Max 737 do prevádzky.

Úlomky boli nájdené počas údržbových prác na niekoľkých zo stoviek lietadiel typu 737 MAX, ktoré Boeing vyrobil, ale zatiaľ neodovzdal odberateľským spoločnostiam vzhľadom na celosvetový zákaz uvalený vlani v marci po druhej havárii daného typu stroja. Federálna letecká správa (FAA) na žiadosť Reutersu o vyjadrenie bezprostredne nereagovala.


Náradie či kovové hobliny. V nádržiach Boeingu našli zabudnuté predmety