„Svoje si u nás nájdu jednotlivci, menšie aj väčšie skupiny sprostredkovateľov, ale aj siete s viac ako 500 maklérmi,” opisuje generálny riaditeľ broker poolu Roland Dvořák. Spolu s FinGO.sk rastú aj jeho makléri.

FinGO.sk vlani zaznamenalo najvyšší prírastok maklérov a zároveň sa posunulo medzi TOP 5 najväčších hráčov na trhu. Ako sa vám to podarilo?

Odpoveď je celkom jednoduchá. Držíme sa našej vízie, ktorú sme vytvárali ešte s Ondrejom Matvijom. Naším cieľom je budovať moderný broker pool, ktorý maklérom pomáha rozvíjať ich biznis. Sústredíme sa preto hlavne na to, čo agenti k práci potrebujú. Vyvíjame inovatívne riešenia, ktoré im uľahčujú prácu a zároveň prinášajú nové obchodné príležitosti. Kľúčové je aj to, že im vytvárame férové prostredie a ľudia sa u nás cítia slobodne. To všetko sú naše konkurenčné výhody, pre ktoré FinGO.sk získava najviac maklérov. A čo je dôležité, naši finanční sprostredkovatelia sú nám verní a nepociťujeme fluktuáciu, jednoducho od nás neodcházajú.

Čo myslíte tým, že sa cítia slobodne?

Maklérov do ničoho netlačíme. Ale sme im k dispozícii vo všetkom, čo potrebujú. Máme najsilnejšiu centrálu na trhu, ktorá má najviac ľudí a dokáže agentom poskytnúť najviac podpory. Agenti oceňujú nielen náš rýchly back office, kvalitný právny servis, ale aj systém vzdelávania, marketingové aktivity a silnú značku, čiže naozaj tu nájdu profesionálne zázemie. Maklérom neurčujeme obchodné plány a je len na nich, produkty akej banky či poisťovne vyberú pre klienta, aby preňho našli najvýhodnejšie riešenie.

Toto nie je v iných spoločnostiach bežné?

Takýto prístup všade nenájdete. Je jednou z kľúčových výhod, ktoré spolu s digitalizáciou lákajú maklérov do FinGO.sk.

Odkiaľ k vám najčastejšie prichádzajú agenti?

Vytvárame prostredie, ktoré vyhovuje maklérom z veľkých MLM sietí či broker poolov, ale aj z interných sietí poisťovní a bánk. Pôsobia pod nami aj špičkoví obchodníci - jednotlivci s vlastnou predstavou o obchode. Na druhej strane, poskytujeme kvalitnú podporu a servis aj obrovskej sieti viac ako 500 maklérov. Mám na mysli Wüstenrot InHouse Broker, ktorý sa k nám pridali vlani a aj na toto partnerstvo sme veľmi hrdí.

Roland Dvořák, CEO FinGO.sk
Zdroj: FinGO.sk
Roland Dvořák, CEO FinGO.sk

Spomenuli ste férový prístup. V iných spoločnostiach nie je bežný?

Podľa skúseností maklérov, ktorí v minulosti pôsobili v iných spoločnostiach, to nie je bežné všade. My máme pre maklérov jasné a zrozumiteľné zmluvy, bez viazaností a sankcií. Majiteľom kariér garantujeme štruktúru a zloženie ich tímov, nemusia sa o ne báť. Vďaka férovému nastaveniu provízií maklérom prinášame aj viac peňazí zo zrealizovaných obchodov.

Takže pracujú toľko ako v minulosti, ale zarábajú viac?

Je to tak. A vďaka tomu sa môžu viac venovať svojim tímom, rodine, záľubám. Vyššie príjmy majú agenti aj vďaka Trhovisku, ktoré im prináša nových klientov. A hlavne - plníme naše dohody a to, čo im sľúbime, vždy aj dodržíme.

Najcennejším aktívom maklérov sú ich klienti. Ako to funguje vo FinGO.sk?

Kmeň klientov, o ktorý sa prichádzajúci makléri roky starali, im pomáhame preniesť k nám. Stáva sa ich majetkom na rozdiel od iných spoločností, kde kmeň vždy vlastní poisťovňa alebo MLM. Podporujeme ich aj pri obnove vzťahu s klientmi a celkovo sa snažíme, aby prechod do FinGO.sk prebehol hladko.

Keďže ste najväčší digitálny maklér, aké online nástroje máte pre agentov?

Aby sme maklérom pomohli rozvíjať ich biznis a zlepšovali užívateľský komfort pre klientov, naše tímy denne pracujú na vylepšeniach systémov. Agentom aj klientom chceme poskytnúť čo najvyšší komfort najmä prostredníctvom moderných digitálnych technológií. Vďaka nim zjednodušujeme administratívu a v súčasnosti až 75 % zmlúv realizujeme za pomoci diaľkových technológií. Ponúkame aj množstvo ďalších online nástrojov, napríklad produktové kalkulačky a porovnávače či analýzu klienta cez našu vlastnú modernú aplikáciu SmartFinance.

Čiže offline biznis ide ruka v ruke s onlinom?

Presne tak. A vyvíjame aj iné platformy, ktoré maklérom prinášajú obchodné príležitosti. Naša skupina sa zapája do developerských projektov, intenzívne pracujeme aj na platforme Fingo Reality, ktorá broker pool prepája s realitnými kanceláriami. Samozrejme, neustále zefektívňujeme aj našu unikátnu aplikáciu Trhovisko, kde maklérom každý deň prinášame nové leady na hypotéky, investície, životné aj neživotné poistenie. Agenti majú k dispozícii aj naše interné kontaktné centrum, ktoré pôsobí nielen v rámci Trhoviska, ale je skvelou podporou napríklad aj pri cross-sellových aktivitách samotných maklérov.

Ako získavate online klientov?

Je to kombináciou viacerých aktivít. Neustále vylepšujeme naše kalkulačky a porovnávače produktov, pridávame do nich praktické a pritom užívateľsky jednoduché funkcionality. Aj cez online kampane oslovujeme množstvo klientov, ktorých následne posunieme do Trhoviska a prepojíme s maklérmi.

Spomenuli ste aj interné kontaktné centrum. Akú rolu zohráva?

Klienti z online prostredia sú vopred overení naším profesionálnym call centrom, čo je tiež výhoda. Maklér tak dostáva obchodnú príležitosť „na podnose” a následne už záleží len na ňom, čo z nej vyťaží. Celé je to ako taká veľká skladačka, do ktorej zapadá každý jeden človek na centrále. Preto aj v našom call centre pracujú len kvalitní ľudia, školení operátori, ktorí dokážu nielen „vyspovedať” klientov, aby ich posunuli maklérom, ale napríklad vedia uzatvárať niektoré obchody aj sami.

Koľko klientov cez Trhovisko dodávate maklérom?

Mesačne do Trhoviska prídu tisícky obchodných príležitostí na hypotéky, investície aj poistné produkty. Jeden maklér získa zhruba 6 nových klientov mesačne a u niektorých agentov tvoria obchody z Trhoviska až do 30 % ich príjmov.

Často sa hovorí, že broker pooly svojich finančných maklérov neškolia. Ako je to u vás?

Máme skvelý tím produktových špecialistov, ktorý pomáha začínajúcim maklérom, ale aj tým skúseným pri komplikovanejších prípadoch. Naši špičkoví odborníci, produktoví riaditelia a ich tímy sú denne k dispozícii online aj na telefónoch. Pravidelne organizujeme konferencie aj online webináre s produktovými partnermi. Poskytujeme aj školenia zamerané na obchodné a komunikačné zručnosti.

FinGO.sk ukončilo rok 2021 s obratom 19,5 mil. eur. Bol opäť úspešný?

Rok 2021 bol úspešný a zároveň veľmi dynamický. Naplno sa rozbehlo aj české FinGO, ktoré úspešne buduje sieť maklérov a centrálu posilňuje o manažérov s dlhoročnými skúsenosťami z iných štruktúr. Na Slovensku sme medziročne rástli o 40,2 % a za naše skvelé dosiahnuté obchodné výsledky vďačíme v prvom rade kvalitným profesionálnym maklérom, ktorí ťažia zo synergií nášho ekosystému a naplno využívajú všetky podporné služby našej centrály. FinGO.sk úspešne rástlo vo všetkých oblastiach nášho biznisu.

Môžete byť konkrétnejší?

Od nášho vzniku sú naším top produktom hypotekárne úvery. O tie mali klienti najväčší záujem aj vlani, kedy sme sprostredkovali hypotéky v rekordnom objeme 780 miliónov eur. Medziročne sme v úveroch rástli o 41 % a v hypotékach už niekoľko rokov patríme medzi najväčších hráčov na trhu. Ako som už spomenul, vďačíme za to v prvom rade našim ľuďom - skvelým obchodníkom v sieti. Máme špičkových maklérov v každom okrese a tak ako oni, aj naša centrála má v sebe silný hnací motor.

Darilo sa aj investíciám?

Keďže klientom poskytujeme komplexné finančné služby, každoročne rastieme aj v objeme investícií a takisto aj životného a neživotného poistenia. Práve v týchto produktových oblastiach sa ukrýva vysoký potenciál, ktorý v budúcnosti môže byť ďalším ťahúňom maklérskeho biznisu. Čo sa týka investícií, v tejto oblasti sme vlani rástli najrýchlejším tempom, o 71 %. Za tento výsledok vďačíme aj výraznému rastu našej obchodnej siete, zvýšenému prílevu klientov z online prostredia ako aj novým podporným nástrojom na zvýšenie produktivity našich maklérov v tejto významnej produktovej oblasti.

Aký je zatiaľ rok 2022?

Sme rastovo orientovaná firma a robíme všetko preto, aby sme boli stále väčší. Aj od začiatku tohto roka úspešne rozširujeme našu obchodnú sieť. Investovali sme do novej televíznej kampane a FinGO.sk sa podľa prieskumu zaradilo medzi najznámejšie značky vo finančnom sektore. V rámci našej platformy Fingo Reality v tomto roku ešte intenzívnejšie rozvíjame E-obhliadku pre realitné kancelárie. Rozširujeme aj sieť Fingo Premium centier v rámci celého Slovenska a cielene rozvíjame cross-sellové aktivity a podporu maklérov pri servise starších finančných zmlúv ich dlhoročných klientov. Posilňujeme napríklad aj naše interné kontaktné centrum.

Chystáte ešte niečo nové, čo by ste mohli prezradiť?

Aj s ohľadom na predpokladaný útlm úverovania v roku 2022 plánujeme zacieliť na podporu oblasti investovania a poistenia, v ktorých sa takisto ukrýva veľký potenciál. Máme vo vývoji viac inovácií pre našich agentov aj pre klientov. Pracujeme aj na vylepšeniach modulu, ktorý maklérom pomáha zabezpečiť systematický a kvalitný servis pre klientov. V každom prípade, najdôležitejšia pre nás ostáva dôvera našich partnerov. Som hrdý na to, že naši finanční sprostredkovatelia sú nám verní a nemajú dôvod na odchod. Vedia, že čo robíme, nám spoločne dáva zmysel.

Roland Dvořák (47 rokov)

Patrí k zakladateľom finančno-sprostredkovateľskej spoločnosti FinGO.sk. V broker poole začínal v roku 2018 na poste obchodného riaditeľa, neskôr pôsobil ako riaditeľ pre strategické akvizície a od januára 2020 je jeho generálnym riaditeľom. Finančnému sprostredkovaniu sa venuje viac ako 15 rokov.

Chcete aj vy spolupracovať s FinGO.sk? Napíšte nám na [email protected]. Našich obchodných riaditeľov nájdete na celom Slovensku, radi si s vami dohodnú osobné stretnutie.