Rast bankového biznisu na Slovensku pokračuje. Po rekordných vlaňajších hospodárskych výsledkoch Tatra banky potvrdzuje medziročný rast aj Slovenská sporiteľňa (SLSP), ktorá sa v minulom roku stala TREND Bankou roka.

Tatra banka prekročila vlani prvý krát v histórii tržby pol miliardy eur a pri zisku sa takmer dotkla dvestomiliónovej hranice.

Tržby SLSP v minulom roku vzrástli o osem percent na takmer 709 miliónov eur. Rast jej zisku nebol taký výrazný ako predvlani, keď ho viac ako zdvojnásobila. Vlani predstavoval rast len dve percentá, pričom čistý zisk bol 245 miliónov eur.

K pozitívnym výsledkom banke po prvom pandemickom roku, podobne ako v prípade ostatných finančných domov, pomohla najmä potreba ľudí a podnikateľov požičať si. V súčasnosti sa síce stále spolieha na úvery spotrebiteľov, snaží sa však napredovať v digitálnom bankovníctve.

Zadlžujeme sa stále viac

K miernemu nárastu zisku prispel aj vyšší príjem z poplatkov a provízií banky, ktorý medziročne narástol o viac ako desať percent na 192 miliónov eur.

Nárast o približne 8,2 milióna eur zaznamenali výnosy v kategórii platobných služieb, a to vďaka prechodu na spoluprácu s jednou kartovou spoločnosťou. Banke sa darilo aj na finančných trhoch, kde vďaka tradingu zarobila bezmála 24 miliónov eur, kým v roku 2021 to bolo desať miliónov eur.

Banka naznačuje, že zisk vyplýval z veľkej volatility na finančných trhoch, ktoré boli počas roka ovplyvnené geopolitickou situáciou a jej dosahom na rast cien energií a menové kurzy.

Rástol aj objem úverových produktov, ktorý sa dotkol 18 miliárd eur, pričom medziročne sa zväčšil o takmer 13 percent. Slováci sa opäť viac zadlžovali, keďže úvery klientom vzrástli medziročne až o takmer desať percent, teda o viac ako miliardu eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa