Sme svedkami toho, že takmer každý zamestnávateľ je teraz v situácii, kedy musí znižovať svoje náklady. Korektné firmy najskôr siahajú po nákladoch, ktoré môžu byť všeobecne považované za luxus. V prvom rade ide najmä o benefity ako pravidelné firemné raňajky či príspevky na kultúrne udalosti.

„Vzhľadom na to, že pre zamestnancov je v súčasnej situácii dôležitejšie udržanie dobrej finančnej rovnováhy ako ponuka zamestnaneckých benefitov, je prirodzené, že firmy by mali začať okresávať práve ponuky výhod,“ hovorí pre TREND Nikola Richterová z portálu Profesia.sk.

Úsporné opatrenia môžu zahŕňať aj škrty v oblasti kancelárskych potrieb, školení či kurzov. „Väčšina firiem pred znižovaním platov či výpoveďami zníži svoje výdaje na položky, od ktorých nie sú primárne závislé, napríklad zníženie nákladov vo fleet manažmente, prehodnotenie nájomných zmlúv, prípadne zlučovanie kancelárií a ich redukcia, ak je to možné,“ navrhuje Martin Sokol zo spoločnosti Trenkwalder.

Pozor na kľúčových ľudí

Najväčšími nákladmi spoločnosti bývajú však práve tie personálne. Rovnako netreba zabúdať na to, že bez zamestnancov by firma negenerovali žiaden zisk, upozorňuje Eva Sulovcová z pracovného portálu Kariera.sk.

„Veríme, že väčšina spoločností si je toho vedomá a pred znižovaním mzdy si podrobne prešla všetky nákladové položky a zoškrtala na minimum tie nepersonálne,“ dodáva.

Podľa zamerania firmy je dôležité vyhodnotiť aj každú personálnu položku a hľadať priestor na optimalizáciu. Pri každom zamestnancovi si treba položiť otázku, či by firma bez neho pár mesiacov prežila.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa