Vyššia mzda o 43 eur pre najslabšie zarábajúcich, pevne stanovené príplatky k nej i zmena pri výpočte mzdových nárokov. Vláda Igora Matoviča odklepla od budúceho roka návrh na pomalší rast minimálnej mzdy, než pôvodne presadil predchádzajúci vládny kabinet Roberta Fica, a ďalšie novinky v legislatíve.

Namiesto súčasných 580 eur má byť po novom takzvaná minimálka od roku 2021 až 623 eur, zvýši sa o 7,4 percenta. Najnižšie hrubé zárobky by tak mali namiesto pôvodných 60 percent dosahovať 57 percent z priemernej hrubej mzdy na Slovensku za minulý rok.

V čistom tak najlacnejší zamestnanci dostanú na výplatnú pásku 508,45 eura. Ekonomika je pritom pre pandémiu v červených číslach, podľa údajov Štatistického úradu SR sa v druhom kvartáli prepadla o 12,1 percenta.

Stále rozkoly ako na hojdačke

Minimálnu mzdu má zavedenú 21 z 28 členských krajín Európskej únie (EÚ), našej krajine patrí s aktuálnou výškou 580 eur 15. miesto v rebríčku. Menej ako 600 eur v hrubom vlani zarábalo podľa analýzy spoločnosti Wood & Company 7,4 percenta všetkých zamestnancov na plný úväzok, čomu zodpovedalo zhruba 154-tisíc ľudí.

Zvýšenie minimálnej mzdy od budúceho roka je na prvé počutie dobrá správa, no nie všetci ju vítajú rovnako. Nestačí to odborom, ktoré rátali so sumou 656 eur, a to podľa „automatu“ pôvodne schváleného prechádzajúcou vládou.

Predstavitelia Konfederácie odborových zväzov SR (KOZ SR) pre individuálne rokovanie ministra práce Milana Krajniaka so zamestnávateľmi predčasne odišli z nedávneho rokovania tripartity. Avizovali, že sa chcú obrátiť na odborovú centrálu v Bruseli, a hovoria tiež o protestoch v uliciach. „To, čo predviedol minister, je bezprecedentné porušenie elementárnych zásad tripartizmu a sociálneho dialógu,“ upozornila médiá viceprezidentka KOZ SR Monika Uhlerová.

Podnikatelia zase chceli zmraziť minimálnu mzdu a odpojiť od nej príplatky za prácu. „Napokon dohodli kompromis, ktorý je pre nich akceptovateľný,“ hovorí pre TREND výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Peter Serina. „Problémom je, že každý rok táto handrkovačka, ktorá nemá so sociálnym dialógom nič spoločné, bude pokračovať.“

Štát by si mal podľa neho ujasniť, čo vlastne preň minimálna mzda znamená. „Či je to sociálna dávka alebo odmena za prácu. Ak je to dávka, nech o nej rozhoduje štát. Ak odmena za prácu, má o nej rozhodovať zamestnávateľ po dohode so zamestnancom,“ dodáva P. Serina. Kvituje, že sa našiel minister, ktorý sa nenechal odbormi vydierať, a jasne im naznačil, že nemajú robiť politiku, ale odborársku prácu na úrovni podnikov.

Firmy novinky akceptujú

Zvyšovanie minimálnej mzdy dvíha ročne firmám náklady o milióny eur. Podľa predsedu Slovenskej živnostenskej komory Oldřicha Holiša je to pre každého zamestnávateľa, aj z radov živnostníkov, záťaž. „Minimálna mzda nie je až takým strašiakom, akým je odvodové zaťaženie a na to nadväzujúce príplatky.“

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa