Firma patriaca do portfólia Energetického a průmyslového holdingu (EPH) českého miliardára Daniela Křetínského je blízko k získaniu zákazky na ťažbu zemného plynu na východe Ukrajiny. Tamojšia vládna komisia totiž odporučila schválenie vstupu EPH cez jeho dcérsku firmu EP Power Europe (EPPE) do spoločnosti Yuzgaz B.V., ktorá má licenciu na ťažbu na juzivskom nálezisku.

Shell vycúval

Pôvodne mal na nálezisku s rozlohou 7,5-tisíca štvorcových kilometrov pracovať nadnárodný gigant Shell. Pre pokles ceny ropy, ozbrojenému konfliktu na východe Ukrajiny a aktivitám koncernu v Rusku však Shell pred troma rokmi z projektu vycúval. Najvýhodnejšie podmienky, pokiaľ ide o prerozdelenie produkcie medzi investora a štát, následne ponúkla spoločnosť Yuzgaz B.V., ktorú vlastní firma Emerstone so sídlom v Luxemburgu.

„EPH prejavil investorský záujem a je pripravený byť finančným garantom projektu,“ vysvetľuje hovorkyňa spoločnosti Nafta Martina Štecová. Teraz je na rade ukrajinská vláda, ktorá musí obchod schváliť. Křetínského holding mal pritom sľúbiť, že 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa