Dánsky predajca štartoval na slovenskom trhu v roku 2006. Za desať rokov sa vypracoval na najrozšírenejší retailový reťazec pod Tatrami s produktmi na bývanie. Prevažná väčšina jeho predajní je súčasťou retailových parkov.

„Pri expanzii investujeme v prvom rade do vybavenia obchodov a ľudí, čo tvorí zhruba 150-tisíc eur na jednu predajňu. Predajné priestory máme prenajaté na desať a viac rokov,“ hovorí generálny riaditeľ slovenského Jysku Peter Brányik.

Rastúce tržby

Koncept dánskeho reťazca u Slovákov boduje. Vo finančnom roku uzavretom na konci augusta 2016 tržby Jysku stúpli medziročne o takmer deväť percent na 56,2 milióna eur. Dva roky predtým zaznamenali dvojciferné nárasty. Podľa výročnej správy bol vlaňajší predaj ovplyvnený nielen zvýšením počtu zákazníkov, ale tiež rastom predaja na jedného zákazníka. Obraty stúpli najmä v kategóriách matrace, periny a vankúše.

Nábytkári zo severu ziskovejší ako Ikea plánujú na Slovensku ďalšiu expanziu

Zdroj: Facebook - Jysk Slovensko

Jysk sa môže pochváliť druhým najvyšším obratom v segmente, v ktorom je lídrom na slovenskom trhu Ikea. Švédsky gigant s jedinou veľkoplošnou kamennou predajňou v Bratislave zvýšil vlani tržby o desatinu na necelých 98 miliónov eur. Začiatkom tohto roka spustil predaj cez internet.

Aj Dáni predávajú tovar okrem kamenných predajní prostredníctvom vlastného e-shopu. Pre slovenský trh ho sprevádzkovali pred tromi rokmi. „Z celkových tržieb náš online predaj tvorí približne štyri a pol percenta a rastie dvojnásobným tempom ako kamenné predajne,“ približuje P. Brányik. 

Ziskovejší než Ikea

Jysk podniká na Slovensku čoraz efektívnejšie a z roka na rok sa mu darí zvyšovať ziskovosť. Vlani zarobil po zdanení 7,9 milióna eur, čo v prepočte znamená, že z každého utŕženého eura mu zostalo štrnásť centov v čistom. Pre porovnanie Ikea v uplynulom finančnom roku (do konca augusta 2016) pracovala na Slovensku s približne desaťpercentnou rentabilitou tržieb.

Pre slovenský Jysk pracuje približne tristo zamestnancov. Spolu s pohyblivou zložkou si predavači zarobia v priemere medzi osemsto a deväťsto eurami mesačne v hrubom. V blízkej budúcnosti chce firma investovať do mobilných predajných prístrojov, ako napríklad tablet, ktoré umožnia zamestnancom efektívnejšiu obsluhu zákazníkov, poprípade súčasne sa venovať väčšiemu počtu klientov.

Nábytkári zo severu ziskovejší ako Ikea plánujú na Slovensku ďalšiu expanziu

Lars Larsen - zakladateľ Jysku Zdroj: Facebook - Jysk Slovensko

Jysk je „dieťaťom“ dánskeho obchodníka Larsa Larsena. Prvý obchod otvoril v dánskom Aarhuse v roku 1979, v súčasnosti pod značkou funguje viac ako 2 400 predajní v 48 krajinách sveta. V Nemecku a Rakúsku reťazec pôsobí pod názvom Dänisches Bettenlager. Finančný rok 2015/16 Jysk uzavrel s rekordnými tržbami v prepočte 3,1 miliardy eur a hrubým ziskom 395 miliónov eur. Pracuje preň zhruba 21-tisíc ľudí.

Ako sa darí Jysku na Slovensku
Rok Tržby v mil. € Čistý zisk v mil. €
2013 40,5 3,2
2014 46,0 5,2
2015 51,7 6,3
2016 56,2 7,9
Pozn.: Finančný rok spoločnosti trvá od septembra do konca augusta nasledujúceho roka
Prameň: Register účtovných závierok SR