Každý má rád dobrý príbeh a príbeh americkej automobilky Tesla sa mu začína podobať. Od čias, keď sa mladá inovatívna firma málo známeho podnikateľa s netradičným menom borila s trochu naivnou predstavou výroby čisto elektrických áut, už pretieklo mnoho vody.

Spoločnosť si stihla prejsť viacerými fázami výrazného rastu, ale zažila aj mnohé prepady, aby zakaždým musela svetu a náruživým akcionárom potvrdzovať, že sa jej oplatí veriť a investovať do nej.

Dokonca ten posledný prepad sa udial len nedávno a hoci trval pomerne dlho, najnovší vývoj naznačuje, že trh Tesle a jej zakladateľovi naďalej verí. Dokonca natoľko, že ju v súčasnosti možno považovať za jedného z mála víťazov nielen na akciovom trhu.

Víťaz v automotive

Napriek náročným rokom v segmente automotivu si totiž Tesla stále drží prím. Bez ohľadu na vývoj jej akcií v ostatných dvoch rokoch je jednou z mála, ktorá každoročne potvrdzuje rekordné príjmy už od začiatku jej finančných výsledkov v roku 2007.

Platí to aj o jej predajných objemoch a popularite medzi spotrebiteľmi. Na poli elektromobility sa jej darí udržať si, napriek silnejúcej konkurencii z Číny, líderskú pozíciu. Vďačí za to cenovo konkurenčným modelom a svojmu rozširujúcemu sa portfóliu. Dnes s hodnotou viac ako 650 miliárd dolárov má Tesla väčšiu hodnotu ako spoločnosti Toyota Motor, Mercedes-Benz Group či dokonca Volkswagen alebo General Motor.

Navyše hoci sa trh domnieval, že experimentovanie zakladateľa firmy Elona Muska v oblasti sociálnych sietí a využívania majetku z Tesly na kúpu jednej z nich nakoniec spoločnosti ublíži, výsledky dokazujú opak.

Biznisovú stratégiu má dnes Tesla nastavenú dobre a potvrdzuje, že je už viac etablovanou firmou než len inovatívnym startupom. Firma dnes premieňa každých sto dolárov tržieb na zisk viac ako 26 dolárov, čo je najväčšia hrubá marža v segmente výroby áut v období vysokých nákladov, dodávateľských problémov či energetickej krízy.

Tesla tiež dosahuje najvyššiu ziskovú maržu a patrí medzi desať najväčších výrobcov automobilov, čo podľa údajov zostavených agentúrou Bloomberg poskytuje obrovskú konkurenčnú výhodu tým, že umožňuje investovať viac peňazí do zlepšovania svojich áut a vývoja nových produktov než jej konkurencia.

Čína s rešpektom

Podobne ako dokáže svojimi vyjadreniami a rozhodnutiami šéf Tesly E. Musk často spoločnosti škodiť, dokáže jej aj pomáhať. Najnovšie tak urobil pred investormi a akcionármi firmy, keď naznačil, že podrobnosti o novej menšej a lacnejšej platforme elektrických vozidiel predstaví začiatkom marca.

Stačilo to na to, aby konkurencia spozornela a investori ešte viac uverili v rast firmy, ktorej sa od začiatku roka podarilo zastaviť prepad akcií a obrátiť ho v rast viac ako 80 percent. Niet preto divu, že nákup akcií Tesly dnes odporúča väčšina trhových analytikov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa