Hoci košickí oceliari avizovali spoločne s predstaviteľmi vlády realizáciu investície do novej dynamolinky ešte začiatkom roka, najnovšie tento zámer pozastavujú. Chcú počkať na ďalší vývoj na trhu s oceľou, ktorý bol v tomto roku nepriaznivý.

Kvôli tomu už podnik rozhodol o prepúšťaní dva a pol tisíc ľudí do roku 2021, redukoval výrobu a po novom vidí riešenie aj v obmedzení výdavkov na modernizáciu podniku. „Investícia je spomalená oproti pôvodnému plánu. Na tempo výstavby a realizácie má vplyv situácia na trhu v Európe,” potvrdil pre TREND hovorca oceliarní Ján Bača.

Neznámy klient

Peniaze mali smerovať do linky na výrobu elektrotechnickej ocele, ktorá sa používa aj pri výrobe elektromobilov. Kto by mal byť koncovým odberateľom podstatnej časti objemu novej linky podnik aj rok od prvotnej informácie odmieta konkretizovať.

Nová linka mala doplniť výrobu tej pôvodnej pre spracovanie elektrotechnickej ocele. V rámci investičných zámerov amerického giganta na Slovensku išlo o najdôležitejšiu investíciu ostatnej dekády.

U. S. Steel sa pri novej investícii pritom spoliehal 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa