Iniciatíva 10 pre gastro pred pár týždňami predstavila problémy so žiadaním a následným vyplácaním štátnej pomoci. Ako problematické označila všetky tri ministerstvá – ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, ministerstvo hospodárstva aj dopravy a výstavby výroby. Kritizovala aj neskorú a pomalú pomoc a administratívne komplikácie.

Tento týždeň sa však začali debaty s Ministerstvom dopravy a výstavby SR (MDV SR). Podnikateľ Oto Kóňa, dlhodobo sa venujúci pomoci malým a stredným podnikateľom z rôznych oblastí, TRENDU povedal, že komunikácia s ministerstvami o sľúbenej pomoci bola málokedy zo strany predstaviteľov týchto rezortov realizovaná. „Ťažko povedať, či tieto dialógy spustil tlak zo strany médií. My sme s ministerstvom dopravy komunikovali už predtým. Hlavne s Radúzom Dulom,“ konštatuje O. Kóňa.

Štyri z piatich

7-dňový prieskum, ktorý vypracovala platforma s názvom #StáleMámeChuť. Tá združuje štrnásť organizácií a iniciatív spojených pre záchranu gastro sektora na Slovensku. Prieskum sa týkal realizovanej pomoci z jednotlivých ministerstiev. Ten opätovne potvrdil, že meškajú najmä prostriedky zo schémy pomoci pre cestovný ruch.

„Štátne orgány musia zrýchliť a zefekívniť administrovanie schém pomocí. Každý týždeň čakania naviac môže znamenať koniec ďalších gastro prevádzok. Sľúbená pomoc mnohým žiadateľom v určenom termíne a bez vysvetlenia neprichádza. Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR navyše nedávno jednostranne ohlásilo zmenu podmienok pomoci. Schvaľovanie žiadostí tak môžu po novom úradníci posunúť o 30 dní a následné vyplatenie peňazí o ďalších 30 dní. To môže byť pre množstvo gastro prevádzok likvidačné,“ uviedol Vladimír Machalík z iniciaívy #StáleMámeChuť.

Regal Burger aj napriek koronaroku expanduje.
Neprehliadnite

Regal Burger: Väčšina našich prevádzok je na tom dnes lepšie ako priemer na trhu. Expandujeme

„Už mesiac žiadame o stretnutie,“ vysvetľuje Oto Kóňa, ktorý stojí za online iniciatívou Pomáhame si-gastro v korone a platformou na pomoc gastroprevádzkam na celom Slovensku s názvom Tringelt.sk. S ministrami ani s premiérom sa však zatiaľ nestretli.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa