Regulátor začal správne konanie vo veci koncentrácie, ktorá „spočíva v nadobudnutí priamej výlučnej kontroly podnikateľom Tauris nad podnikateľmi Ryba Košice a Calmar“. Riaditeľ košickej firmy Jozef Gima transakciu pre TREND.sk zatiaľ nechcel komentovať.

Potraviny zachutili

Zdá sa, že M. Fiľovi potravinársky biznis zachutil. S investíciami do nákupu mäsokombinátov začal pred krízou. Okrem Taurisu prikúpil aj Mäsospiš v Spišskej Novej Vsi a myjavský mäsokombinát Fabuš. Tie následne spojil do skupiny Tauris Group.

Prvé roky sa mu však príliš nedarilo a dostával sa do strát. Viaceré mäsokombináty preto pozatváral. Neskôr dokázal skupinu zase priviesť k plusovým číslam, keď vlani Tauris dosiahol pri tržbách cez 57 miliónov eur zisk 850-tisíc eur.

Zdravá ryba

Kúpou košickej Ryby sa vrhá do nového potravinárskeho segmentu. Ryba Košice sa však zdá ako dobrá voľba. Firma je stabilizovaná so silným postavením nielen na trhu výroby lahôdok, ale aj dodávok chladených a mrazených potravín pre gastroprevádzky.

Za ostatné dva roky zdvihli východniari tržby z 23 na 28 miliónov eur. Predpoklad na tento rok hovorí o tridsiatich miliónov eur. Obrat gastro divízie je desať miliónov eur ročne. Do predvlaňajšieho roku predstavovali zisky spoločnosti vždy najviac okolo 150-tisíc eur ročne, ale vlani zarobili už 600-tisíc eur.

Ďalší obchod

Pre M. Fiľa ide o ďalší významný obchod za posledný rok. Vlani na jeseň jeho skupina Eco-Invest nepriamo kúpila bývalý kláštor v centre Prahy známy pod názvom U Hybernů za 790 miliónov českých korún (30 miliónov eur). Na túto adresu má pritom podľa informácií českých Hospodárskych novín presunúť svoje sídlo z Ružomberka aj samotný holding Eco-Invest.

V júli sa Eco-Invest dohodol na prevzatí slovinského výrobcu hygienických potrieb Paloma. Slovinská firma v rámci dohody najprv získa od Eco-Investu finančnú injekciu 18,2 milióna eur . Potom Eco-Invest podá návrh na prevzatie celého podniku.

Silný v papieri

M. Fiľo získal v deväťdesiatych rokoch v ére Mečiarových privatizácií papierenskú fabriku v Ružomberku, kde neskôr 51 percent predal medzinárodnej skupine Mondi a zvyšok si ponechal. Silný je M. Fiľo vo výrobe papierenskej hygieny, keď okrem fabrík v Slavošovciach a Harmanci vlastní aj podniky na Balkáne a v Rusku.

Patrí mu aj ružomberský futbalový klub, v Českej republike zasa vlastní Divadlo Hybernia, výrobcu transformátorov Trafo CZ a telekomunikačnú firmu Centro Net.