Bližšie informácie plánuje firma poskytnúť spolu s výsledkami hospodárenia 21. júla.

Správa prichádza zhruba rok po tom, čo Microsoft oznámil prepustenie 18-tisíc zamestnancov, teda zhruba 14 percent celkovej pracovnej sily, v súvislosti so začlenením mobilnej divízie fínskej Nokie. Prepúšťanie bolo najväčšie v histórii firmy.

Microsoft tiež uviedol, že bude musieť zaúčtovať v súvislosti s prevzatím výroby mobilných telefónov Nokie odpisy hodnoty majetku vo výške približne 7,6 miliardy dolárov. Prepúšťanie bude firmu stáť 750 až 850 miliónov dolárov.

Microsoft vlani v apríli zaplatil za divíziu Nokie 7,3 miliardy dolárov.

Generálny riaditeľ Microsoftu Satya Nadella nedávno varoval, že firmu čakajú ťažké rozhodnutia. Skutočnosť, že znižovanie sa týka hlavne výroby telefónov však nie je podľa časopisu Fortune prekvapením. Pri nedávnej reorganizácii firma oznámila, že začlení výrobu telefónov do skupiny, do ktorej budú spadať všetky prístroje a operačný systém Windows, a povedie ju Terry Myerson. Šéf divízie telefónov Stephen Elop potom firmu opustil.

Microsoft naposledy zverejnil údaje o počte zamestnancov vlani v júni, teda pred prepúšťaním, keď ich mal 125-tisíc. Podľa odhadov Fortune mala tento rok na jar firma 118-tisíc zamestnancov.

Microsoft sa 29. júla chystá uviesť nový operačný systém Windows 10, ktorý ako prvý bude pre osobné počítače, tablety aj telefóny.