Výrobca káblových zväzkov do áut s japonským majiteľom Yazaki Wiring Technologies Slovakia v Michalovciach zavádza do výroby káblové zväzky do šestkového radu BMW. Spoločnosť je momentálne vo fáze predsériovej výroby, keď sa jej zväzky používajú vo výrobe prototypov tohto auta. „V júli štartujeme ostrú výrobu,“ hovorí manažér pre inžiniering František Koľvek. Dodáva, že do fabriky musia pre túto produkciu kúpiť ešte technologické vybavenie – najmä testovacie zariadenia – za približne dva milióny eur.

Tento rok začína michalovský závod vyrábať zväzky do verzie kupé, v júli budúceho roka pribudne aj kabriolet. Spolu bude denne vyše sto kusov káblových zväzkov smerovať z Michaloviec do Nemecka pre šestkový rad BMW. Momentálne denne Yazaki vyrába okolo 1 200 káblových zväzkov – najmä do radu BMW 7 a 5. Výroba pre piaty rad kombi práve nabieha.

Yazaki Wiring Technologies Slovakia prijme tento rok okolo 300 ľudí. Spolu ich tento najväčší závod Yazaki v Európe zamestnáva takmer 3 100. Zavedenie výroby pre šiesty rad BMW plne obsadí kapacity ôsmich liniek v závode.

Celkovo má michalovský závod zákazky do roku 2018. Michalovskí zamestnanci sa však nemôžu spoliehať na to, že tam Yazaki bude dovtedy vyrábať. Cena práce za východnými hranicami či mimo EÚ je stále násobne nižšia. Výrobu v Michalovciach držia aj investičné stimuly za viac ako 13 miliónov eur, ktoré spoločnosť dostala v roku 2007. Jej sesterská fabrika v Prievidzi, ktorá stimuly nikdy nemala, zavrela brány pred mesiacom. Prepustila 1 300 ľudí.

Foto na titulke – Maňo Štrauch