Megavyhadzov v Microsofte zasiahne aj Slovákov

Zamestnanci opúšťajú závod Nokie v maďarskom Komárome Zdroj: SITA / AP

Počet zamestnancov sa zmenší o štrnásť percent zo súčasných 127-tisíc. Na toto číslo sa spoločnosť dostala, keď pod jej krídla prešlo 25-tisíc ľudí z Nokie, ktorej prevzatie ukončila len pred pár mesiacmi. A najviac ich teraz ubudne práve z divízie fínskeho tvorcu mobilov, zhruba polovica tých, ktorí v nej pracujú. Prepúšťať sa má v priebehu roka, poslední zamestnanci by mali firmu opustiť v júni 2015.

Microsoft má v rámci škrtania zrušiť aj závod Nokie v maďarskom Komárome, kde pracujú i ľudia zo Slovenska. Šéf divízie a bývalý generálny riaditeľ Nokie Stephen Elop hovorí o postupnom odchode z mesta. Výroba telefónov sa podľa neho kompletne zameria na Áziu - na závody v Hanoji, Pekingu či Dongguane.

V komáromskej Nokii v súčasnosti pracuje približne 1 700 až 1 800 ľudí. Veľké prepúšťanie už zažil závod pred dvomi rokmi, vtedy muselo odísť 2 300 zamestnancov, čo bola viac ako polovica všetkých. V tom čase pracovala vo fabrike približne tretina ľudí zo Slovenska.

Škrtať sa má najmä z dôvodu väčšej efektivity na úsekoch, ktoré sú po prebratí Nokie duplicitné, respektíve sa ich aktivity prekrývajú. Šéf firmy Satya Nadella v obežníku zamestnancom napísal, že zjednodušia spôsob práce, aby dosiahli zrýchlenie výrobných procesov a vyššiu pružnosť.

Veľké zmeny sa chystajú aj v zameraní tvorcu telefónov. Keď Microsoft kúpil Nokiu, viacerí sa klepali po čele a prognózovali definitívny zánik kedysi najpopulárnejšieho tvorcu mobilov. Značka nezachytila nástup smartfónovej éry, na vlak naskočila neskoro a neustále tápala v spôsobe, akým zaujať používateľov, o ktorých sa vo veľkom bili Apple a tvorcovia z Ázie.

Postupne sa vykryštalizovali dva tábory majiteľov smartfónov - tí, čo nedali dopustiť na iPhony, a tí, ktorí preferovali zariadenia bežiace na Androide. Ani do tohto súboja sa však Nokia zapojiť nedokázala. Android odmietla, v lacných modeloch ponechala dožívajúci Symbian a vlajkové lode vypúšťala s Windowsom od Microsoftu.

Že si ľudia obľúbili Android s množstvom dostupných aplikácií, došlo Microsoftu, ktorý už vtedy Nokiu preberal, tiež neskoro. Vo februári tohto roka predstavila firma revolučnú modelovú radu Nokia X. Mala mať zo všetkého niečo dobré a zákazníkov osloviť aj rozumnou cenou.

Na telefónoch, ktorých systém sa ponáša na Windows, fungujú aplikácie od Nokie, Microsoftu, no aj tie určené pre Android. Komplikácii sa však opäť v Nokii nevyhli, aplikácie sa nedajú sťahovať z Google Play obchodu a treba ich hľadať na iných miestach, čo je minimálne nekomfortné.

Univerzálny hybrid zákazníkov opäť neoslovil a v Microsofte si povedali, že celý X-kový projekt ukončia a zamerajú sa už len na produkty fungujúce na vlastnej platforme Windows Phone. Nové Nokie X tak už vypustené nebudú, podpora súčasných má zatiaľ pokračovať po dobu osemnástich mesiacov, no nové aktualizácie už vychádzať nebudú.

Rozlúčiť by sa Nokia mala aj s modelmi Asha a s operačným systémom S40. S okamžitou platnosťou sa má zastaviť vývoj vo všetkých mobilných oblastiach s výnimkou zariadení bežiacich na Windows Phone. Všetky telefóny z dielne Nokie by tak už mali bežať výlučne na platforme od Microsoftu.

„Budeme sa zameriavať najmä na trh s Windows Phone. V blízkej budúcnosti plánujeme zvýšiť objem zariadení s Windows Phone zamerať sa na cenovo dostupnejšie smartfóny, ktoré tvoria najrýchlejšie rastúci segment trhu,“ informoval S. Elop.