Od pondelka 16. augusta vstúpil do platnosti nový covid automat, podľa ktorého si gastro prevádzky môžu vybrať, ktorých zákazníkov vpustia do svojich priestorov.

Kontrola covid pasov v prevádzkach reštaurácie a kaviarni v susednom Rakúsku.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN
Kontrola covid pasov v prevádzkach reštaurácie a kaviarni v susednom Rakúsku.

Prevádzky si môžu vybrať:

  • vpustia iba zaočkovaných klientov
  • alebo takzvaných OTP, to znamená plne očkovaní, klienti s testom (72-hodinový PCR test alebo 48-hodinový antigénový test) a zákazníci po prekonaní ochorenia covid 19 (do 180 dní)
  • alebo vpustia všetkých zákazníkov

Rozhodnutie následne obmedzuje prevádzky v závislosti od farby okresu, v akom režime môžu pracovať – interiér, terasy, okienko. Aktuálne je v oranžovej farbe už deväť okresov v Košickom kraji.

Sieť McDonald´s reflektuje aktuálne opatrenia, no napriek obmedzeniam chce byť otvorená pre všetkých zákazníkov.

Na snímke podnikateľka a majiteľka gelatérie KOUN Barbara Szalaiová.
Neprehliadnite

Pýtať sa zamestnanca, či je očkovaný, je také intímne, ako opýtať sa ženy, prečo nemá dieťa

„Po starostlivom zvážení všetkých možností nechávame naše reštaurácie prístupné pre všetkých zákazníkov aj za cenu obmedzenia prevádzky. To znamená, že počas platnosti tohto opatrenia budeme jedlo vydávať zákazníkom iba so sebou,“ hovorí supervisor pre McDonald's na Slovensku Lucia Polačeková.

Podobne plánuje pristupovať k opatreniam aj sieť La Donuteria Group. Na ďalšiu vlnu sa pripravili a svoj koncept takeaway vylepšili na sto percent. „Teraz s opatreniami sme otvorení pre všetkých. Nerobíme a nebudeme robiť rozdiely. Každý zákazník je u nás vítaný,“ komunikujú vo svojom stanovisku. 

Gastro siete plánujú otvárať ďalšie prevádzky

Viaceré gastro siete vstupujú do ďalšej vlny pandémie s odvážnymi ambíciami. Plánujú rozširovať svoje kapacity a expandovať aj v zahraničí. Nové prevádzky otvára Mondieu, La donuteria Group aj McDonald´s.

Gastro prevádzky v roku 2020

Pandémia vlani zatvorila 135 prevádzok, ktoré podnikali ako spoločnosti s ručením obmedzeným. Zároveň vlani vzniklo viac ako 700 nových gastro prevádzok. Množstvo podnikateľov rozbehlo online donášku jedál. Vyplynulo to z údajov Bisnode A Dun & Bradstreet Company.

McDonald´s si udržal všetky pracovné miesta. V súčasnosti pracuje v jeho 35 prevádzkach na Slovensku približne 2 600 zamestnancov. Sieť plánuje otvoriť ďalšie prevádzky. „Zákazníci nám počas pandémie prejavili dôveru a aj naďalej navštevovali naše reštaurácie alebo využívali službu McDrive. Preto by sme radi do konca roka otvorili ešte tri prevádzky a pokračovali v expanzii aj v ďalších rokoch,“ hovorí L. Polačeková.

Hospodárske výsledky za rok 2020

Spoločnosť McDonald's Slovakia znížila zisk o sedem percent na 6,011 miliónov eur a tržby jej klesli o štyri percentá na 53,78 miliónov eur.

Rozširovanie plánuje aj sieť La Donuteria Group. Počet pobočiek za posledný rok narástol o tristo percent, nové prevádzky pribudli aj na Slovensku a plánujú otvoriť ďalšie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa