Strategické partnerstvo bude mať podobu spoločného podniku slovenskej spoločnosti Matador Automotive Vráble a Sodecia Automotive Europe. V rámci transakcie portugalská skupina získa pod svoje krídla závody vo Vrábľoch, Nitre, českom Liberci a cez podiel v Matador Automotive Rus aj tamojší závod v Nižnom Novgorode. Na transakciu ako prvý upozornil web Revue priemyslu.

Globálny partner pre automobilky

Vďaka spojeniu so Sodeciou nadobudne Matador prístup na nové trhy a získa tak možnosť stať sa globálnym hráčom. Automobilky dnes totiž pre svoje modely využívajú jednotné platformy, ktoré nasadzujú v regiónoch po celom svete. Ak chcú dodávatelia uspieť pri dodávkach pre nové modely, musia byť schopní obslúžiť finálnych výrobcov kdekoľvek na svete.

„Rozhodnutie Matadoru Group je reakciou na aktuálny vývoj v automobilovom priemysle, ktorý prináša trend zavádzania platformových stratégií. Tie využívajú jednu architektúru usporiadania komponentov v aute naprieč viacerými modelmi, ktoré na seba nadväzujú aj cez nové generácie vozidiel. Strategické partnerstvo so silným globálnym hráčom je príležitosťou vyrábať komponenty pre platformy na globálnej úrovni,“ informoval Matador v tlačovej správe.

V súlade s dlhodobou stratégiou

Sodecia je globálny dodávateľ pre automobilový priemysel, ktorý má pobočky v 42 lokalitách v Európe, Ázii, Afrike ako aj v severnej a južnej Amerike. Zamestnáva takmer päťtisíc ľudí. Okrem štruktúrnych dielcov karosérie vyrába aj podvozkové komponenty a patrí aj k dodávateľom súčiastok pre pohonné agregáty. Skupina má tri technologické centrá – v portugalskom Porte, nemeckom Hannoveri a americkom Detroite.

Rozhodnutie akcionárov Matadoru kopíruje ich krok spred necelej dekády, kedy spoločnosť odpredala svoj kľúčový gumárenský biznis Continentalu a preorientovala sa na dodávky štruktúrnych dielcov karosérií pre automobilky.

Predaj podielu v Matador Automotive Vráble je zároveň v súlade s dlhodobou stratégiou jej akcionárov na čele so Š. Rosinom, v rámci ktorej sa chce skupina preorientovať na činnosti s vyššou pridanou hodnotou vrátane vývoja nielen pre automobilový priemysel.

Matador predal podiel v kľúčovej automotive divízii Portugalcom

Zdroj: Miroslava Spodniaková

Financie pre rozvoj sofistikovaných činností

Aktuálna transakcia tak Matadoru prinesie potrebné financie na ďalší rozvoj kompetencií v oblasti navrhovania a výroby robotizovaných a automatizovaných liniek, produkcie nástrojov, vývoja nových spájacích technológií a materiálov, budovania vlastného dizajnérskeho štúdia či výroby prototypov.

„Pre divízu výroby lisovaných a zváraných dielcov karosérií získal Matador v podobe Sodecia silného globálneho partnera. To mu pomôže v silnej súťaži na trhu, v ktorej takýto hráči fungujú,“ myslí si priemyselný analytik Martin Jesný.