Matador Automotive sa vezie na pozitívnej vlne rastu automobilového priemyslu. Silnejúci dopyt v Európe totiž núti automobilky pridávať kapacity vo svojich závodoch v strednej Európe, čo tlačí k expanzii aj ich dodávateľov. „Kapacity automobiliek rastú, rozhodli sme sa preto rozširovať. Nie je to kontinuálna investícia, tie realizujeme pravidelne každý rok. Potrebujeme teraz skokovú investíciu,“ vysvetlil M. Kele pre TREND.

V hre zákazka od Volkswagenu

Okrem zvýšeného dopytu od existujúcich zákazníkov je Matador v hre aj o zákazku z bratislavského závodu Volkswagen. Automobilka sa aktuálne pripravuje na výrobu novej generácie úspešných modelov Volkswagen Touareg a Porsche Cayenne. „Pevne verím, že sa nám podarí získať solídny objem na tento nový projekt Volkswagenu,“ hovorí M. Kele.

Nový závod vyrastie v blízkosti už existujúcej nitrianskej fabriky, kde Matador vyrába menšie diely. Investícia je rozložená na tri roky, pričom už v tomto roku plánuje Matador Automotive nákup pozemkov a budovy. Hlavná časť je sústredená na budúci rok, keď je v pláne výstavba novej haly a inštalovanie strojov a technológií. Práve tie sú jadrom investície, keďže predstavujú až osemdesiat percent celkových nákladov.

Súčasťou nového závodu budú veľkokapacitné lisy a plne automatizované robotické pracoviská.

V pláne aj druhá fáza

S výrobou chce Matador Automotive začať už koncom budúceho roka. V pláne je už aj druhá fáza projektu, ktorá by sa mala realizovať v rokoch 2017 až 2019. Naviazaná je však na získanie ďalších kontraktov. S tým by Matador nemal mať problém. Peugeot Citröen aktívne hľadá nových dodávateľov pre svoje výrobné závody v Európe. Ohlásený je aj nový model, ktorý má trnavská fabrika začať vyrábať od roku 2017.

Vzhľadom na dobré referencie s dodávkami pre v Bratislave vyrábaný model Audi Q7 by to Matador mohol skúsiť aj v maďarskej fabrike Mercedesu v Kecskeméte. Zabudnúť nemožno ani na britskú automobilku Jaguar Land Rover, ktorá si vybrala práve Nitru ako favorita pre svoj zvažovaný závod na Slovensku.

„Náš projekt nesúvisí s Jaguar Land Rover. Rozhodli sme sa ešte skôr a to bez ohľadu na to, či by prišiel alebo nie,“ ozrejmuje M. Kele.

Viac o chystanej investícií aj ďalších plánoch Matadoru vo výskume a vývoji si prečítajte v novom TRENDE, ktorý si do tabletov môžete stiahnuť už v stredu poobede a v stánkoch ho nájdete vo štvrtok 15. októbra.