Dubnická firma ZTS VaV plánuje rozlúsknuť problém s elektromobilmi. Začína pracovať na novej továrni, v ktorej bude regenerovať opotrebované akumulátory práve z elektrických áut. Nielen s ohlásenou investíciou Volva pri Košiciach či batériových modulov Porsche pri Hornej Strede bude táto oblasť budúceho spracovania použitých batérií čoraz kľúčovejšia.

Firma už dokonca podpísala spoluprácu s jednou z najväčších technických univerzít v Európe. Tá pre dubnický závod pripravuje návrh koncepcie novej továrne s robotizovanou demontážou batérií.

Pôjde o jedno z prvých zariadení v regióne na spracovanie použitých dielov v rámci elektromobility, čo je zároveň kľúčová technológia pre budúcu udržateľnosť tohto trendu, potvrdzuje to Stanislav Králik, líder projektu a predseda predstavenstva ZTS Výskum a Vývoj. 

Nakoľko kľúčové je v súčasnosti mať technológiu na spracovanie batérií po ich životnosti?

Cirkulárna ekonomika, prípadne veľmi zjednodušene udržateľnosť, je alebo v blízkej budúcnosti bude kľúčová vo všetkých odvetviach výroby. V oblasti batérií, kde je kritický nedostatok vstupných materiálov, ktoré sú navyše pri nevhodnom spracovaní nebezpečné pre životné prostredie, to považujem za nevyhnutné. Hľadanie riešení efektívneho spracovania batérií po ich životnosti je primárnou potrebou ďalšieho rozvoja batériového segmentu.

Nestojí znehodnotenie a demontáž však viac ako výroba batérií?

Na otázku sa treba pozrieť v širšom kontexte. Rýchlo rastúce ceny materiálov výrazne zvýhodňujú voľbu regenerácie. Nehovoriac o ekologickom aspekte. Možnosť plnohodnotného využitia riešenia či ďalších produktov z regenerovaných autobatérií bude možné doceniť až v čase, keď sa batérie z prvých hromadne vyrábaných ročníkov elektrických vozidiel stanú zastarané a nevhodné pre sektor mobility. Pri rastúcom dopyte po elektromobiloch to bude počas piatich rokov a každý nasledujúci rok bude problém s použitými batériami väčší.

Naznačili ste, že demontáž lítium-iónových batérií je zložitý a finančne náročný proces. Nie sú skôr batérie z finančného hľadiska stratovou technológiou?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa