Železnej zliatine najprv vymažú pamäť. Potom jej nasmerujú elektróny do takej polohy, ktorú už nikdy nezabudne. Franz-Josef Schulte, výkonný riaditeľ a konateľ slovenskej dcéry nemeckého výrobcu magnetov Vacuumschmelze (VAC), to zámerne zjednodušil. Výroba magnetov je, pochopiteľne, oveľa zložitejšia. Plná drobných krokov a testovania, aby objednané magnety mali rovnakú silu, kvalitu, prípadne odolnosť proti korózii. To je podľa neho hlavná konkurenčná zbraň tohto výrobcu proti lacným magnetom z Ázie. „Každý magnet z tejto firmy je rovnaký ako ostatné,“ hovorí.

Príťažlivosť

Princíp magnetov pozná azda každý stredoškolák. No neviditeľná príťažlivosť a odpudivosť dvoch kovov ide ďaleko za naháňanie magnetiek po stole na hodine fyziky. Magnety majú miesto v každom elektronickom zariadení. „Mobily, autá, výťahy. Sú všade okolo, len ich nevidíme,“ hovorí šéf fabriky v Hornej Strede.

Magnety z Hornej Stredy pritiahli aj krízu

Snaží sa čo najjednoduchšie vysvetliť ich komplikovanú výrobu. Začína sa mletím kovových zliatin, z ktorých sa magnety robia na prášok. Ten sa prudko stlačí do formy a vypáli v peci. „Toto sa robí vo VAC Hanau v Nemecku. Nám sem privezú kus kovu,“ hovorí riaditeľ. V Hornej Strede ich mechanicky opracujú a na záver vložia do cievky, kde sa silným, veľmi krátkym impulzom zmagnetizujú. To všetky elektróny nasmeruje do jedného smeru a vznikne permanentný magnet. Navždy, preto je permanentný, znie odpoveď na otázku, ako dlho vydrží takto nabitý. Ak by mu chceli pamäť znovu vymazať, museli by ho dať naspäť do pece. No v Hornej Strede neprodukujú iba magnety. Viac ako polovica skoro 900-členného osadenstva vyrába indukčné cievky.

Nemecká matka preinvestovala vo fabrike vyše desať miliónov eur. Príchod firmy na Slovensko nebol úplne tradičný. Areál, kde mali byť veľkosklady, kúpili od púchovského Matadoru. Jednu budovu vlastnil Chemolak, aj keď bez pozemkov. Časť terajšieho pozemku kúpili v konkurze po nejakej neúspešnej firme. Na Slovensku je od založenia slovenskej dcéry. Spomína, ako sa materská firma v Hanau rozhodla rozšíriť sa práve v tejto krajine. „Keď mi ponúkli možnosť ísť budovať novú fabriku, neváhal som ani päť minút. A bola to tá najlepšia vec, ktorá sa mi mohla v kariére stať,“ presviedča. Vzápätí dodá, že hneď ako povedal ponuke „áno“, zobral mapu, aby vôbec vedel, kam to ide. Vtedy Nemci samostatné Slovensko ešte poriadne nevnímali.

Cesta VAC do Hornej Stredy viedla cez dvoch ich bývalých zamestnancov z Hanau – emigrantov z Československa. Tí po osemdesiatom deviatom spustili v Piešťanoch výrobu komponentov pre hanauskú firmu. Ale spolupráca sa nevyvinula tak, ako si obe strany predstavovali. „Tak sme ich piešťanskú firmu so sto zamestnancami kúpili a presunuli do Hornej Stredy,“ hovorí F.-J. Schulte.

Tam čakal na Nemcov veľký areál s dvoma starými halami, kde predtým skladovali zdravotnícke pomôcky. Zrekonštruovali ich a prestavali na výrobné priestory. V roku 2001 pridali novú a v roku 2003 ďalšiu halu.

Rýchlo dole, pomalšie hore

Pred rokom by určite zužitkovali ešte jednu. No magnety priťahujú aj krízu. F.-J. Schulte hovorí, že minulý rok mal dve tváre. Prvý polrok firmu trápila vysoká fluktuácia a tisícka zamestnancov sa musela obracať, aby stihla zákazky načas. „V lete sme zvyknutí, že je to pomalé, lebo väčšina našich zákazníkov v Španielsku či vo Francúzsku má celozávodné dovolenky. Ale po lete rast na naše prekvapenie neprišiel,“ hovorí o príchode krízy do biznisu s feromagnetickými materiálmi. Celý minulý rok uzavrela firma síce s vyššími tržbami ako ten predchádzajúci, ale zisk išiel prudko dole. Z 1,7 milióna eur na osemstotisíc eur. Podobný prepad zákaziek zaznamenali všetky tri fabriky VAC v Európe. Okrem Hornej Stredy a domovskej fabriky v Hanau vyrába spoločnosť aj vo Fínsku.

Kapacitu museli prispôsobiť novej situácii. Pre skoro tretinu pracovníkov nebola práca. Tak museli robiť radikálne racionalizačné opatrenia vrátane prepúšťania. Prepad zákaziek trval do júna tohto roku. Odvtedy idú opäť hore. Prijímajú ľudí naspäť. Zo sedemsto sa pomaly blížia k deväťstovke. Ale ako zdôrazňuje riaditeľ, v nábore sú opatrní. Lebo o oživenom dopyte ešte nie sú stopercentne presvedčení. S novými pracovníkmi podpisujú zmluvy len na dobu určitú.

TREND navštívil Vacuumschmelze počas auditu. Nie bežného, ale zákazníckeho. F.-J. Schulte nechcel prezradiť, ktorá firma ho robila. Povedal len, že je to jedna z najväčších elektrotechnických spoločností v Európe. Vraj zvažuje dodávky zo slovenskej fabriky. Aj keď nie priamo. Slovenská firma vykonáva prácu vo mzde pre nemeckú matku, ktorá jej výrobky predáva po celom svete.

„V dohľadnom čase sa Horná Streda stane viac ako iba nákladovo výhodná výroba,“ tvrdí F.-J. Schulte. Preto je v závode vidieť čoraz viac technologických inžinierov. Zatiaľ dolaďujú výrobné procesy pre zákazky zadané matkou. Neskôr by sa mali pustiť aj do odvážnejších projektov.

Vacuumschmelze má, podľa F.-J. Schulteho, inú stratégiu ako mnoho západných firiem, ktoré sa hrnú na východ a do Ázie, aby sa frustrovaní s výrobou vrátili do Nemecka. „My sme vychovali fabriku postupne. Ako dieťa. Oddelenie po oddelení. A vývoj či inžiniering je prirodzený krok ďalej,“ zdôrazňuje.

Megamagnet

Na menšie cievky majú v Hornej Strede dva plne automatické stroje. Stále sa však väčšina robí poloautomaticky – s prispením rúk. Za strojmi na vinutie cievok, ktorých denne vyrobia vyše 50- tisíc, vidieť veľa žien. Rukami vkladajú magnetické jadrá, lepia nevodivé pásky alebo cínujú konce drôtov.

Väčšie cievky, napríklad do transformátorov, sa nedajú vinúť na stroji. Vo fabrike majú aj partiu silných chlapov, ktorý ich ohýbajú ručne. Prstami. Nesmú sa pritom pomýliť v počte vinutí ani v hrúbke drôtu. Cievky ďalej vkladajú do celých modulov. Napríklad transformátor pre električky, prúdový senzor pre solárne panely alebo stabilizačný senzor do auta, ktorý je súčasť systému ESP v každom modernom vozidle, sú ďalšou fázou výrobného programu fabriky. Najnovšie si túto firmu Volkswagen vybral ako dodávateľa magnetického senzoru na prevodovku a označil ju ako Tier 1. Čo znamená priame napojenie na dodávky do fabriky. Doteraz boli vždy dodávateľom v druhom či treťom rade.

V automobilovej brandži sa dá presadiť iba najkvalitnejšími materiálmi a komponentmi. Aj keď Vacuumschmelze tlačí konkurencia z Ázie, v najkvalitnejších dodávkach na firmu zatiaľ vraj nestačí. F.-J. Schulte dodáva, že oproti lacným ázijským magnetom tie ich napríklad nezhrdzavejú a majú rovnakú energiu. „Naše magnety sú menšie a silnejšie, čo umožňuje miniaturizáciu zariadení. Preto sú používané aj vo vesmírnych projektoch.“

Ešte pred rokom vyrábali obrovské magnety pre zdravotnícke prístroje do Talianska. „V tomografe je až okolo 900 kilogramov magnetov,“ hovorí konateľ o projekte, ktorý sa skončil minulý rok. 

Magnety z Hornej Stredy pritiahli aj krízu

Zdroj: graf

Foto - Milan David