Zatiaľ čo v zahraničí sú udržateľné budovy novým štandardom, na Slovensku sa s nimi realitný trh ešte len postupne zoznamuje. Partner a CEO spoločnosti MiddleCap Michal Kviečinský však vysvetľuje, že ide o jeden zo základných faktorov, ktorý dokáže prilákať investorov.

V rozhovore sa takisto dozviete:
  •  ako sa vyvíja realitný trh na Slovensku a v zahraničí
  •  na aké zmeny by sa mali účastníci realitného trhu pripraviť
  •  aké novinky nastali v oblasti private equity investícií

Trh s komerčnými nehnuteľnosťami sa nestihol spamätať z pandémie a už musel riešiť problémy spojené s rastúcou infláciou a cenami energií. Čo priniesla táto situácia Slovensku?

Pandémia mala obrovský dopad najmä na trh s kancelárskymi priestormi. Zdieľanie pracovných miest a home office počas niektorých dní v týždni boli realitou v mnohých firmách už aj pred pandémiou. Covid-19 však tento prístup akceleroval a adaptovali sa na tento spôsob práce aj firmy, pre ktoré to dovtedy štandard nebol. Narástol počet dní home office a spoločnosti svoje kancelárie dodnes nevyužívajú naplno. Krátkodobo to spôsobuje na trhu situáciu, kedy sa veľa priestorov objavuje na sekundárnom trhu, teda v situácii, keď nájomca prenajíma svoj priestor ďalšej firme, aby tak znížil svoje náklady. V strednodobom horizonte budú firmy veľmi opatrne nakladať s objemom kancelárií, ktoré si prenajmú.  Toto vytvára tlak na cenu prenájmu u majiteľov budov a nájomcovia zvažujú lacnejšie, často staršie priestory.

Ako túto situáciu domáci trh v porovnaní so zahraničím zvládol, respektíve ako sa s ňou vyrovnal?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa