Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal dnes predpoludním oznámil, že slovenské lyžiarske strediská môžu byť minimálne do pondelka, 7.decembra, otvorené. Včera sa totiž kvôli priaznivým snehovým podmienkam, aj napriek odporúčaniam nerobiť tak, spustila sezóna na Donovaloch.

„Všetky strediská, ktoré na to majú podmienky, môžu byť otvorené,“ povedal dnes minister A. Doležal. Myslieť treba na všetky bezpečnostné opatrenia. Hlavný hygienik nebol požiadaný, aby vydal vyhlášku a tak sa nijakým spôsobom nedokáže regulovať aktivita lyžiarskych stredísk.

Od zajtrajšieho dňa bude môcť limitované množstvo lyžiarov vyskúšať svahy v Jasnej. Týkať sa bude majiteľov sezónnych skipasov.„Je to test strediska, opatrení a zároveň aj lyžiarov, či budú ochotní  a schopní dodržiavať všetky stanovené preventívne opatrenia," uviedol riaditeľ strediska v Jasnej Igor Mráz. Občerstvenie bude podľa jeho slov možné len v exteriéri. 

24.decembra sa otvára rakúske lyžiarske stredisko Arlberg. Toto bolo v začiatkom marca tohto roka semeniskom nákazy nového koronavírusu v krajine. S prihliadnutím na všetky protipandemické opatrenia nechce stredisko obmedzovať kapacity. Lanovky sú chápané ako dopravné prostriedky, preto nie je dôvod plniť ich kapacity len do polovice.

Využívať ich budú môcť len domáci. Do 10.januára sa každý, kto do Rakúska pricestuje z rizikových krajín, bude musieť zatvoriť do desať dňovej karantény. Ak sa dotyčný po piatich dňoch preukáže negatívnym testom, bude môcť karanténu opustiť, vyhlásil to v stredu rakúsky kancelár Sebastian Kurz.

Za hranicami na vážkach

Posledné informácie z európskych lyžiarskych stredísk hovoria o komplexnom otváraní. Nemecká kancelárka Angela Merkelová spolu s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom však na margo otvárania lyžiarskych stredísk uviedli, že nebude dobré vôbec nad takým niečím uvažovať.

E. Macron to potvrdil naposledy pred týždňom. Možnosť spustenia lyžovačiek počas vianočných sviatkov v známych francúzskych alpských centrách vylúčil. Krajiny EÚ by mali zatiaľ podľa internej dohody otvárať brány lyžiarskych stredísk až 10. januára.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa