Jednou z úspešných manažériek, ktoré na konferencii TOP manažment 2018 vystúpia, je aj Lucia Waldner, podpredsedníčka predstavenstva spoločného podniku Credit Suisse a UBS. Čo jej dalo štúdium na prestížnych univerzitách a ako sa stavia k svojim menej úspešným rozhodnutiam?

Lucia Waldner: Chcela som sa učiť od expertov, ktorých knihy som študovala

Zdroj: TREND.sk

Pôsobili ste najskôr ako novinárka v Bruseli pre Európsku úniu, neskôr ako lobistka pre dopravnú bezpečnosť, aby ste neskôr prešli do prestížnej banky Credit Suisse vo Švajčiarsku. Ako by ste ten prechod opísali?

Švajčiarske banky pred rokmi zistili, že potrebujú expertov na Európsku úniu. Ja som z prostredia EÚ pochádzala, poznala som zmýšľanie a tvorbu legislatívy v únii. Neskôr som v rámci banky dostala na starosť inovácie a tiež finančný výskum a viedla som aj kancelárie prezidenta. Od júla tohto roka sa venujem spoločnej firme, ktorú sme založili s konkurentom UBS. Cieľom firmy je lepšia príprava švajčiarskeho finančného trhu na dôležité zmeny v EÚ. Som tam podpredsedníčkou predstavenstva.

Ako by ste opísali vašu manažérsku kariéru? Bola vždy o úspechoch?

Určite nie. V životopise vidíte len úspechy, ale nie všetky snahy a trebárs aj sklamania. Ja som dosť racionálny typ, čiže neúspechom sa veľmi nezaoberám. Aj keď ma samozrejme zaujíma, kde sa stala chyba, ale akonáhle to zistím, venujem sa zlepšeniu.

Už od stredoškolských štúdií ste v zahraničí. Máte MBA z Uni­ver­sity of Oxford a MS z Lon­don School of Eco­no­mics and So­cial Science. Čo vám štúdiá na top univerzitách dali?

Vždy som chcela to najlepšie vzdelanie, pretože otvára dvere na zaujímavé pozície kdekoľvek na svete. Tiež som sa chcela učiť od expertov, ktorých knihy som študovala. Keď som mala 30 rokov, chcela som absolvovať známy dvojročný MBA v Oxforde. A dostala som sa tam a skončila som s červeným diplomom. Aj keď som sa stretávala s názormi typu - radšej si vyberte niečo ľahšie.

Čo odporúčate mladým ľuďom, ktorí chcú ísť na top školy?

Aby určite išli, tento krok nikdy neoľutujú. Na top školách sú najkvalitnejší profesori, najtalentovanejší spolužiaci a po večeroch programy s vedúcimi osobnosťami z politiky a biznisu. Je to určite finančne náročné, ale popri štúdiu sa dá pracovať a šikovní študenti dostávajú štipendiá. Ja som zažila oboje, mala som aj štipendiá a keď sa práve nezadarilo, pracovala som. Skúsenosť a titul z renomovanej školy je ale referenciou na celý život.

Lucia Waldner (36)

pôsobí vo Švajčiarsku ako podpredsedníčka predstavenstva spoločného podniku Credit Suisse a UBS. Predtým pôsobila roky na rôznych riadiacich pozíciách v Credit Suisse, kam prišla z prostredia lobingu v Európskej únii.

Lucia Waldner: Chcela som sa učiť od expertov, ktorých knihy som študovala

Zdroj: TREND.sk