Vedci očakávajú, že nový variant koronavírusu, Omikron bude v polovici januára v Európskej únii dominantným vírusom. Predsedníčka Európskej komisie (EK), Ursula von der Leyen v stredu vyhlásila, že variant je ešte nákazlivejší a jednotlivé krajiny robia mále pre to, aby zabránili jeho šíreniu. V Londýne však aktuálne tvorí až 40 percent všetkých nakazených, u nás sa cez víkend objavili prvé potvrdené prípady. 

Hoci aktuálne opatrenia nehovoria o zákaze cestovania, Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR varuje, že lepšie je ostať doma a rizikovým krajinám sa vyhýbať. Ľuboš Fellner, majiteľ CK Bubo Travel Agency si myslí niečo iné. „Cestovať je absolútne bezpečné. Zakázal by som skôr cestovanie na Slovensko, nie zo Slovenska. Veď sme aktuálne najhorší na svete," skonštatoval v rozhovore s tým, že Slovensko má jednu z najhorších bilancií nakazených a mŕtvych na svete aj kvôli zlej informovanosti, dezinformáciám, ktoré sa rýchlo šíria a politickým rozhodnutiam, ktoré nikomu neprospievajú. 

„Do reštaurácií či posilňovní sa chodilo "na čierno", my sme to nerobili,"
Ľuboš Fellner, CK Bubo Travel Agency

Očkovanie je alfou-omegou

Ľ. Fellner je vyštudovaný lekár. Aktuálne pomáha na covidovom oddelení v Ružinovskej nemocnici v Bratislave. „To, čo sa tam deje, je neuveriteľné. Včera boli ešte dve voľné lôžka s pľúcnou ventiláciou, dnes sú opäť všetky plné. A všetci hospitalizovaní sú nezaočkovaní," opisuje stav v ružinovskej nemocnici. 

Prvá snehová nádieľka v Bratislave.
Na snímke vlak v zime.
Neprehliadnite

Cestovanie vlakmi a autobusmi vláda obmedzuje na režim OTP

Cestovania by sa neobával. Cestoval totiž počas celej pandémie. Dodáva však, že on sám, aj celá jeho rodina, sú zaočkovaní tromi dávkami. Do krajín, ktoré označilo MZV SR ako rozikové, necestuje podľa jeho slov až tak veľa ľudí. „Ľudia sú tak unavení, deprimovaní. Potrebujú vycestovať, oddýchnuť si, načerpať vitamín D. Všetci, ktorí s nami vycestovali, nám chodia ďakovať, že mohli ísť za hranice," hovorí šéf cestovnej kancelárie, ktorá bola prvou v krajine, čo začala verejne propagovať očkovanie. 

Hoci sa CK Bubo v minulom roku dostala do straty, stalo sa tak prvý raz. „Na trhu sme tridsať rokov. Dostali sme podporu od štátu, ale ja to nazývam odškodnenie. 20.marca, na moje narodeniny, zakázala vláda cestovanie," spomína Ľ. Fellner a dodáva, že cestovná kancelária  od začiatku dodržiavala všetky nariadenia pandemickej komisie, nech boli akokoľvek absurdné. „Do reštaurácií či posilňovní sa chodilo "na čierno", my sme to nerobili," vysvetľuje. Pomoc od štátu samozrejme nestačila. Vakcinácia prináša uvoľnenie opatrení a aj niektorých biznisov. Týka sa to aj cestovného ruchu, minimálne smerom von zo Slovenska. 

Celý rozhovor s Ľ. Fellnerom

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa