Okrem spoločnosti Johnson Controls má svoje centrá zdieľaných služieb v meste aj mnoho iných nadnárodných spoločností. Pre všetky spoločnosti, ktoré tu sídlia, je miléniová generácia, t.j. ľudia narodení v období rokov 1981 až 1997, najväčšou a zároveň najatraktívnejšou skupinou potenciálnych zamestnancov, pretože majú zvyčajne vysokú úroveň vzdelania.

V súvislosti s rozrastajúcim sa bratislavským biznis centrom sme uvažovali nad tým, ako milénioví zamestnanci vnímajú svoju prácu pre spoločnosť Johnson Controls, ktorej cieľom je získať najlepšie talenty v regióne.

Spýtali sme sa na to dvoch miléniových zamestnankýň: Veroniky Turčanovej, ktorá je v súčasnosti vedúcou tímu alokácie platieb pre európsky trh, kde vedie tím 10 ľudí, ktorí účtujú prijaté platby od zákazníkov, a Agnešy Ujpálovej, vedúcej platobného tímu pre severoamerický trh, ktorá vedie 13-členný tím. Obidve majú 28 rokov. Veronika začala pracovať pre spoločnosť Johnson Controls v máji 2014, Agneša v júni 2014. Obidve majú magisterský titul – Agneša z auditu a účtovníctva, Veronika z biológie. Tu je upravená verzia našich rozhovorov.

Čo vás najviac priťahovalo na práci pre spoločnosť Johnson Controls?

Veronika: Spočiatku som si myslela, že chcem pokračovať v štúdiu prírodných vied a získať titul Ph.D. Ale potom som si povedala: „Dosť bolo učenia. Je čas vstúpiť do reálneho sveta.“ Jedna moja kamarátka pracovala pre Johnson Controls a navrhla mi, aby som sa uchádzala o miesto na oddelení pohľadávok, pretože rada komunikujem s ľuďmi a skúšam nové veci. Tak som si podala žiadosť a získala som toto miesto. Celý svoj život som sa zaujímala o financie, takže táto príležitosť sa mi zapáčila.

Agneša: Lokálne spoločnosti ma nelákali. Nechcela som pracovať pre malú spoločnosť a robiť to, čo už viem robiť. Myslela som si, že v medzinárodnej spoločnosti by som sa mohla naučiť viac. Taktiež som si chcela zlepšiť jazykové schopnosti a prípadne získať šancu cestovať. Začala som tu pracovať ako účtovníčka na oddelení zúčtovania došlých faktúr, kde som preberala hovory od dodávateľov.

Ako vám spoločnosť pomáha profesionálne rásť, a to odborne aj osobnostne?

Veronika: V mnohých ohľadoch. Pre motivovaných ľudí je tu mnoho príležitostí na rozvoj. Napríklad bežnou súčasťou vašej práce sú každodenné úlohy, potom sa objavia ad hoc záležitosti, a ja som sa do nich vždy pustila. Takto som sa naučila nové veci a vytvorila si širokú sieť kontaktov v rámci spoločnosti. Táto sieť mi naozaj pomáha profesionálne rásť. Tiež si v rámci spoločnosti Johnson Controls rozširujem svoje účtovné zručnosti prostredníctvom školenia FIA.

Agneša: Pokiaľ ide o odborné zručnosti, ako napr. Excel, jazykové školenia a ďalšie, máme skutočne veľa možností odborného vzdelávania a je jednoduché využiť ich. Osobnostné zručnosti sa učia ťažšie, ale spoločnosť ich zahŕňa do odborného vzdelávania, ako napr. dobré komunikačné postupy, tímová práca, riadenie času, a je to veľmi užitočné. Ešte dôležitejšie je to, čo sa môžete naučiť od svojich kolegov. Môj prvý priamy nadriadený ma naučil, ako riešiť zložité situácie so zákazníkmi, ako písať vhodné emaily, ako viesť dobrý konferenčný hovor. Teraz som si v týchto oblastiach oveľa istejšia.

Myslíte si, že máte v spoločnosti dobré príležitosti na kariérny postup?

Veronika: Áno, ak tvrdo pracujete, dokážete to.

Agneša: Áno, je tu mnoho príležitostí. Myslím si, že mimoriadne dobrý je program rotácie v rámci spoločnosti. Odkedy tu pracujem, som už v treťom alebo štvrtom tíme. Vďaka rotačnému programu si zlepšujem svoje zručnosti. Samozrejme, vždy to závisí od očakávaní zamestnanca, ale príležitosti na rast tu sú.

Ako vám spoločnosť pomáha dosiahnuť dobrú rovnováhu medzi pracovným a osobným životom?

Veronika: Myslím si, že spoločnosť sa snaží vytvárať pracovnú rovnováhu pre zamestnancov. Naše nové relaxačné priestory v Panorame sú príjemné, pretože tam môžete zájsť, dať si kávu a na chvíľu vypnúť. Flexibilný pracovný čas tiež príde vhod. Deň môžem začať o ôsmej alebo o deviatej, podľa toho, čo mám naplánované. Tiež máme v budove posilňovňu, čo je skvelé.

Agneša: Myslím, že naozaj pomáha. Napríklad môj šéf ma vždy posiela domov, ak som tu viac ako 8 hodín. Určite sa vyskytnú aj vážne situácie, kedy musíte zostať v práci dlhšie, ale na ďalší deň potom odídete skôr. A v novej budove je mnoho príjemných vecí – na prízemí je jedáleň, škôlka, posilňovňa, a susedíme s obchodným centrom, čo je tiež veľmi výhodné. Dokonca aj práca na druhú zmenu môže byť dobrá, pretože vám umožňuje vybaviť veľa vecí ráno, kedy obchody, atď. nie sú také vyťažené.

Ktoré z podujatí sponzorovaných vašou spoločnosťou máte najradšej – športový deň, vianočný večierok, účasť na každoročnom dobrovoľníckom podujatí Naše mesto, alebo …?

Veronika: Ja aj ostatní v mojom tíme sa naozaj tešíme na všetky podujatia pripravované počas roka. Je tu dobrá skupina ľudí a všetci sa radi stretneme aj mimo práce.

Agneša: Zúčastňujem sa všetkých podujatí. Obzvlášť mám rada každoročnú dobrovoľnícku akciu Naše mesto, pretože robíme niečo pre deti, starších ľudí, pre druhých. Tiež mám rada veľký športový deň pre celú spoločnosť, pretože všetci zamestnanci môžu byť spolu. Všetky podujatia sú dobré, pretože nesedíte za počítačom, ale robíte niečo, čo zlepšuje tímového ducha, a to spoločne s vašimi priateľmi.

Aké je to pracovať v novej budove Panorama? Uľahčuje vám vašu prácu vybavenie budovy, ako napr. jedáleň a väčšie zasadacie priestory?

Veronika: Nová budova zdokonaľuje náš pracovný deň. Je tu veľa zasadacích miestností, takže vždy nájdete miesto, ak sa potrebujete stretnúť. Budova je naozaj priestranná a páči sa mi jej poloha. Som hrdá na to, že máme inteligentnú budovu. Vonkajší priestor je veľmi pekný. Mať jedáleň znamená, že nemusíte ísť von z budovy, aby ste sa naobedovali, je to oveľa pohodlnejšie. Ale ak sa predsa rozhodnete ísť naobedovať von, v tejto lokalite je nablízku veľa možností.

Lov talentov - prečo sa mileniáli rozhodujú pre prácu v spoločnosti Johnson Controls

Johnson Controls jedáleň.

Agneša: Myslím, že nová budova nám naozaj uľahčuje prácu. Napríklad, ak ste hľadali zasadačku v niektorej zo starších budov, museli ste si ju rezervovať dva týždne dopredu, pretože tam nebolo dostatok miestností. Tu v Panorame je ich veľa. Predtým sme boli v piatich budovách a teraz je skvelé, že sme všetci pod jednou strechou. A tiež sa mi naozaj páči jedáleň. Je veľmi pohodlné mať ju v budove. Predtým sme museli chodiť von, nájsť nejaké miesto na obed, a potom čakať na jedlo – naozaj sme nemali dosť času oddýchnuť si a najesť sa. Teraz máme viac času na obed a dobré sú aj veľké stoly v jedálni, pretože sa pri nich môže stretnúť a najesť celá skupina. Posilňovňa je naozaj pekná a obrovským plusom je materská škola. Je vynikajúce mať možnosť mať svoje deti v budove.

Ceníte si záväzok vašej spoločnosti zabezpečovať trvalú udržateľnosť a byť dobrým podnikovým občanom?

Veronika: Áno – spoločnosť Johnson Controls je oveľa známejšia v porovnaní s časom, keď som tu začala pracovať, a to vďaka nášmu posolstvu udržateľnosti. Sme naozaj najlepším príkladom centra zdieľaných služieb spomedzi všetkých v Bratislave.

Agneša: Zo svojej prvej pozície v našej spoločnosti viem, že naším cieľom je, aby sa zákazníci cítili dobre, a ďalej spolupracovať a inovovať, aby sa zákazníci cítili pohodlne a bezpečne. Naša spoločnosť tiež myslí dopredu, na budúcnosť. Skutočne sa stará o svojich zákazníkov a zamestnancov. Máme skvelé benefity, starajú sa o naše zdravie. Máme pocit, že sme pre nich dôležití a to je naozaj, ale naozaj dobré.

Čo sa vám ako predstaviteľke miléniovej generácie najviac páči na práci pre Johnson Controls?

Veronika: Ľudia. Zbožňujem ľudí, s ktorými pracujem. Počas môjho pôsobenia v tejto spoločnosti som spoznala mnoho ľudí a to mi uľahčilo prácu, pretože zamestnanci si navzájom pomáhajú bez ohľadu na to, či je to kolega pracujúci v Dubaji alebo kdekoľvek inde. Budujeme si dobré pracovné vzťahy a potom, keď pracovne vycestujete, ľudia v iných kanceláriách sa s vami radi stretnú a vždy sú veľmi nápomocní.

Agneša: Veľmi veľa vecí – flexibilný pracovný čas, medzinárodné prostredie, príležitosť rásť. Ak tvrdo pracujete, môžete dosiahnuť to, čo chcete.