Miliardové straty, stovky uzemnených lietadiel a nejasná budúcnosť. To je dnešný obraz aerolínií v Európe. Situáciu sa rozhodli upokojovať štáty, ktoré nalejú do svojich dopravcov miliardy eur, aby ich zachránili pred krachom.

Niektoré európske letecké spoločnosti už zverejnili svoje hospodárenie za prvý kvartál tohto roka. Asi najhoršie dopadla nemecká Lufthansa, ktorá hospodárila s čistou stratou 2,1 miliardy eur. V roku 2019 bola za to isté obdobie v strate „len“ 342 miliónov. Lufthansa sa však môže tešiť na štedrú pomoc nemeckej vlády, ktorá do nej naleje takmer 10 miliárd eur.

„Globálna letecká doprava sa v posledných mesiacoch úplne zastavila. Toto ovplyvnilo naše štvrťročné výsledky v bezprecedentnom rozsahu. Vzhľadom na veľmi pomalé oživenie dopytu musíme teraz prijať ďalekosiahle reštrukturalizačné opatrenia,“ uviedol vo vyhlásení Carsten Spohr, výkonný riaditeľ spoločnosti Lufthansa.

Lietadlo spoločnosti WizzAir
Neprehliadnite

Lacné letenky vydržia ešte pár mesiacov, potom príde značný nárast cien

Ryanair je malý víťaz

Finančné následky nového koronavírusu sa prejavili naplno. Jednou z najviac poškodených aerolínii v Európe je aj francúzsky dopravca Air France/KLM, ktorý za prvý kvartál 2020 hospodáril s čistou stratou 1,8 miliardy eur. Pre porovnanie, prvý kvartál minulého roka dopadol pre Air France/KLM lepšie, strata bola na úrovni približne 320 miliónov eur.

Jeden z najväčších dopravcov v Európe, Ryanair, počíta za prvé tri mesiace tohto roka so stratou 200 miliónov eur. Môžeme ho tak nazvať najlepšie pripraveným dopravcom aj preto, lebo do krízy vstupoval s balíkom rezerv približne štyroch miliárd eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa