Spoločnosť s viacerými veriteľmi neschopná platiť svoje záväzky alebo ak tie presahujú hodnotu jej majetku, nevstupuje do likvidácie, ale do konkurzu. Vychádzajúc z údajov spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau, v treťom štvrťroku tohto roka vyhlásili 32 konkurzov na majetok dlžníkov z radov podnikateľov, čo je v porovnaní s druhým štvrťrokom o 11 percent menej.

„V poklese počtu konkurzov sa mohla prejaviť aj dočasná ochrana podnikateľov počas pandémie, ktorá napríklad nedovoľuje veriteľom podať návrh na vyhlásenie konkurzu, rovnako ani podnikateľ nemá povinnosť podať návrh,“ hovorí hlavná analytička CRIF SK Jana Marková. Podľa nej možno predpokladať, že po skončení tohto opatrenia sa počet firemných bankrotov zvýši, pretože pomoc nebude stačiť pre všetkých.

Nové opatrenia na obzore

Neformálna reštrukturalizácia alebo malý konkurz sú nové opatrenia rezortu spravodlivosti, ktoré majú od roku 2021 pomôcť najmä tým „menším“. Taký je predbežný zámer v teoretickej podobe. Spadá pod zákon o dočasnej ochrane podnikateľov vo finančných ťažkostiach. O neformálnu reštrukturalizáciu sa budú môcť uchádzať fyzické a právnické osoby, ktoré podnikajú na Slovensku a splnia zákonom určené podmienky na udelenie dočasnej ochrany.

Jednou z nich je súhlas nadpolovičnej väčšiny veriteľov, ktorí dajú dlžníkovi šancu. Firme pridelia reštrukturalizačného poradcu, ktorý do dvoch mesiacov vypracuje analýzu udržateľnosti podniku, počas ďalších štyroch určí pravidlá refinancovania a splátkový kalendár.

Likvidacia
Neprehliadnite

Dať firmu do likvidácie je od októbra náročnejšie a drahšie. Málokomu sa to vyplatí

Iné pravidlá majú platiť pri malom konkurze. Podľa poradcu ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej pre komunikáciu Petra Bublu ten bude určený najmä pre malé firmy, ktorým možno aj pre koronakrízu nevyšiel podnikateľský zámer. „Chceme, aby mohli odísť z trhu pomerne rýchlo a aby to pre ne nebola trauma na ďalších päť rokov v rámci riadneho konkurzu.“ 

Prax kladie mnoho otázok

Malý konkurz sa z pohľadu konkurzného správcu a partnera advokátskej kancelárie Ikrényi & Rehák Ivana Ikrényiho prijíma aj vo svetle očakávaného nárastu insolvenčných konaní, ale zvolená realizácia vyvoláva otázky. Obáva sa najmä toho, že malý konkurz ostane aj v rukách dlžníkov.

„Vytvorenie takejto dvojdielnosti správy úpadcu nebude fungovať. Návrh nechtiac vytvára štatutárom dlžníka priestor na odčerpávanie peňazí z konkurznej podstaty, zahmlievanie účtovníctva a blokovanie aj marenie daňových a obdobných konaní.“

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa