Celé jedno storočie platilo, že najžiadanejšími náramkovými hodinkami sú tie od švajčiarskeho výrobcu. Už to nie je celkom tak. Inteligentné technológie pokorili aj tento tradičný priemysel. Do popredia sa dostávajú hodinky Apple Watch.

Podľa správy výskumnej spoločnosti Strategy Analytics spoločnosť Apple predala v roku 2019 viac inteligentných hodiniek Apple Watch, než bol objem výrobkov od všetkých švajčiarskych hodinárov - vrátane spoločností Swatch, Tissot, TAG Heuer a ďalších - dokopy. Apple zaknihoval predaj  30,7 milióna kusov, zatiaľ čo švajčiarsky hodinársky priemysel len 21,1 milióna kusov hodiniek.

Navyše objem dodaného tovaru Apple Watch vzrástol oproti predchádzajúcemu roku o obrovských 36 percent, zatiaľ švajčiarski hodinári zaznamenali pokles o 13 percent.

Infographic: Apple Beats Swiss Watch Industry At Its Own Game | Statista You will find more infographics at Statista

Len šesť rokov na trhu

A to ubehlo ešte len šesť rokov, odkedy Apple predstavil svoj prvý model tohto radu inteligentných hodiniek (v septembri 2014). „Zatiaľ čo analógové hodinky zostávajú populárne medzi staršími spotrebiteľmi, mladí kupujúci sa čoraz viac prikláňajú k inteligentným hodinkám zodpovedajúcim ich životnému štýlu,“ uvádza Felix Richter z portálu statista.com.

Steven Waltzer, hlavný analytik spoločnosti Strategy Analytics, je presvedčený, že tradiční švajčiarski výrobcovia hodiniek, ako sú Swatch a Tissot, prehrávajú vojny s érou inteligentných hodiniek. „Apple dodáva lepší produkt prostredníctvom svojich maloobchodných kanálov a oslovuje mladších spotrebiteľov, ktorí čoraz viac chcú digitálne technológie.“

Odborníci ešte dodávajú, že niet pochýb o tom, že Apple v roku 2020 ešte zvýrazní svoju produkciu inteligentných hodiniek.

iWatch
Zdroj: Apple
iWatch

Kľúčový produkt

Zo širšieho hľadiska sú hodinky Apple Watch kľúčovým produktom v rámci celej produktovej rady náramkového príslušenstva“. Nedávno spoločnosť ohlásila najnovší model zo svojho radu smart hodiniek: Apple Watch 6. Užívatelia si môžu vychutnať množstvo nových senzorov, ktoré umožňujú napríklad sledovanie kyslíka v krvi pomocou červeného aj infračerveného svetla. Pribudol tiež nový snímač v podobe výškomeru, ktorý poskytuje informácie o nadmorskej výške v reálnom čase, údajne s presnosťou na 30 cm. Ďalšou inováciou je senzor na lepšie sledovanie spánku.

Hodinky majú nový procesor S6, ktorý sľubuje až o 20 percent vyšší výkon. Dokážu sa tiež rýchlejšie nabíjať - z nuly na maximum za 1,5 hodiny. Novinka má rovnaký OLED displej, aký bol v predchádzajúcej generácii, je však jasnejší.

Spoločnosť sa do budúcna snaží o vytvorenie funkcionalít, ktoré by vyústili do testovania prítomnosti nového koronavírusu.

iWatch
Zdroj: Apple
iWatch