Prezident spoločnosti Barclays Bob Diamond tento týždeň na súde uviedol, že vysoký zisk pri akvizícii aktív skrachovanej Lehman Brothers nebol zaručený. Britská banka kúpila severoamerickú divíziu investičného bankovníctva Lehman Brothers v roku 2008. Lehman zažaloval Barclays za to, že ju získala príliš lacno. Správna kúpna cena vraj mala byť o 11 miliárd dolárov vyššia. Uviedol to denník Financial Times.

Barclays zaplatila za výnosné časti brokera Lehman’s North American menej ako 2 miliardy dolárov.

„Naši finančníci netušili, že by mohol byť zisk z tejto transakcie,“ uviedol B. Diamond vo Federálnom konkurznom súde na Manhattane. „Vzali sme na seba neuveriteľné riziko v neuveriteľne riskantnej dobe,“ tvrdí.

Barclays však výhodnosť nákupu nespochybňuje. Minuloročný zisk Barclays Capital, divízie investičného bankovníctva, medziročne vzrástol o 89 percent na sumu 2,5 miliardy britských libier. Banka priznáva, že je to práve vďaka tomu, že kúpila americkú divíziu Lehman Brothers a rozšírila podnikanie v Európe a Ázii.

Lehman tvrdí, že Barclays získali banku úskokom. Rozdiel medzi realizačnou predajnou a trhovou cenou označujú za škodu. Britská banka vraj získala viac aktív, ako mala podľa predajnej zmluvy z roku 2008 nárok. Vedenie britskej banky obvinenia odmieta a tvrdí, že požiadavky manažmentu amerického ústavu nemajú nádej na úspech.

Foto na titulke - SITA / AP