Lepšie firmy preto začali viac investovať do dizajnu miestností, ponúkajú vymoženosti ako telocvičňu, pingpongový stôl, zásoby kávy, chill-out zóny či obedy v kuchynke zadarmo. V USA sú v niektorých firmách populárne piatky, keď je zadarmo pivo, prípadne majú práčovňu alebo miestnosť, kde sa môžete vyspať (najmä určená pre tých, ktorí majú za sebou dlhý let).

„Sú to naozaj štedré benefity, ale majú jeden háčik. Nemôžete opustiť budovu,“ konštatuje Jason Fried, ktorý stojí za softvérovou firmou Basecamp. S kolegom Davidom Heinemeierom Hanssonom napísal knihu It Doesn’t Have to be Crazy at Work.

Nie je to ich prvotina. Pred pár rokmi sa preslávili knihou Remote: Office Not Required, v ktorej vzdali hold práci na diaľku. To znamená, že firmy (ak je to, samozrejme, možné) nepotrebujú nutne zamestnancov držať ako rukojemníkov v kanceláriách, ak svoju prácu urobia rovnako dobre doma alebo v kaviarni.

Ich nový titul je z veľkej časti zmeska prvoplánových a zbytočných klišé. Nad tým, že „porovnávanie (s konkurenciou) je smrťou radosti“, že (ich) firma si nastavila mindset, kde nie je dôležitý rast, ale spokojnosť zákazníkov alebo že „zamestnanci sú produkt firmy“, si párkrát zívnete.

Skutočne užitočných je len pár strán, ku ktorým sa musíte prelistovať. Poukazujú na život kancelárskej krysy, ktorá je hýčkaná svojim živiteľom a preto zlenivela a domov sa jej nechce.

Keď práca nahlodá osobný život

Autori poukazujú na to, že kancelárie sú modernejšie a ponúkajú množstvo skvelých benefitov, ktoré stierajú rozdiely medzi pracovným a osobným životom. Na oplátku firma od zamestnanca požaduje - všetok jeho čas.

Často ho naozaj dostane. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa