V Číne všadeprítomná balená voda Nongfu Spring začiatkom nového roka 2021 poriadne zarobila šéfovi jej dodávateľskej spoločnosti. S 85 percentami akcií ju kontroluje Zhong Shanshan (Čung Šan-šan) a aktuálne je už bohatší ako Warren Buffett.

Podľa Bloomberg Billionaires Index zarobil Z. Shanshan za prvých päť dní tohto roka 13,5 miliardy dolárov a jeho celkový majetok sa vyšplhal na 91,7 miliardy dolárov. 66-ročný Číňan je dnes šiestym najbohatším človekom na planéte. Majetok W. Buffetta sa momentálne ráta na 86,2 miliardy dolárov.

Balená voda Nongfu Spring sa predáva po celej Číne, je možné nájsť ju v malých obchodoch aj v luxusných hoteloch. Sortiment spoločnosti však tvoria aj rôzne čaje, ochutené vitamínové nápoje či džúsy. 

Raketový štart

Firma vstúpila na burzu v Hongkongu len nedávno – v septembri 2020 – a už v prvý deň obchodovania výrazne poskočila. Jej akcie vtedy vzrástli o 54 percent. Za prvé dva pracovné dni v roka 2021 vyskočili o 18 percent, čím sa od septembrového kótovania zhodnotili o viac ako 200 percent.

Balená voda
Neprehliadnite

Najbohatším Číňanom sa stal magnát s balenou vodou

Investorov presvedčilo to, že spotrebiteľské podiely v spoločnosti Nongfu im prinesú výnosy vzhľadom na to, že krajina sa dokázala pomerne rýchlo zotaviť po pandémii koronavírusu. Firma magnáta s balenou vodou Z. Shanshana získala aj kontrolný podiel v spoločnosti Beijing Wantai Biological Pharmacy Enterprise, ktorá vyvíja vakcínu na ochorenie Covid-19.

Dnes už najbohatší Číňan založil spoločnosť Nongfu Spring v roku 1996 v juhočínskej provincii Če-ťian. Razí zásadu nebyť členom žiadnych obchodných skupín, nie je ani „vyznávačom“ politiky, čím si jeho spoločnosť vyslúžila prezývku „Osamelý vlk“.

Hneď dve prvenstvá

Z. Shanshan nedávno zosadil z tónu najbohatšieho muža Číny zakladateľa internetového obchodu Alibaba Jacka Ma. Predbehol dokonca aj indického Mukesha Ambaniho ako najbohatšieho človeka Ázie.

Zakladateľ Alibaba - Jack Ma
Neprehliadnite

Čínski superboháči zarobili v roku 2020 rekordnú sumu, prekonali päť rokov dohromady

Magnát s balenou vodou dal zarobiť aj príslušníkom svojej rodiny, keďže vlastnia akcie spoločnosti. Jeho mladšia sestra Zhong Xiaoxiao a traja súrodenci jeho manželky nedávno vstúpili do klubu miliardárov – každý má 1,4-percentný podiel v spoločnosti Nongfu s hodnotou 1,3 miliardy dolárov.