Nová Kúšikova investičná skupina Odyssey 44 vo svojej tlačovej správe totiž uvádza, že jej líder vstupuje do Sportisima aj spolu so známym českým manažérom z oblasti farmácie Pavlom Vajskebrom, s ktorým sa zoznámil ešte počas svojho pôsobenia v Pente.

P. Vajskebr pre Pentu dlhé roky viedol jej sieť lekární Dr. Max, ktorá je v súčasnosti jej vôbec najziskovejšou firmou potom, čo sa P. Vajskebrovi Dr. Maxa podarilo z Čiech úspešne rozšíriť aj na Slovensko a do Poľska. A spomedzi partnerov Penty nemal nad sieťou lekární dohľad nikto iný ako M. Kúšik. Pred zhruba troma rokmi tento biznismen i manažér z Penty odišli. No už ako spoluinvestori sa teraz stretávajú v ďalšom projekte.

M. Kúšik i P. Vajskebr spečatili podpismi svoj vstup do Sportisima prvý deň tohto mesiaca. Od dvoch zakladateľov siete – českých Vietnamcov Hong Son Doa a Thai Ngoc Nguyenga – spolu odkupujú polovicu firmy. Zakladateľom zostane naďalej druhá polovica siete.

Slovenský biznismen i český manažér tak chcú aj v Sportisime potvrdiť dobrý čuch na retail. Spolu vybudovali Dr. Maxa, no biznismen v Pente dohliadal aj na rast siete stávkových kancelárii Fortuna.

Sportisimo je samo o sebe dobre rozbehnutou firmou. Za ostatný rok pri tržbách cez 220 miliónov eur zarobilo v čistom vyše šesť miliónov eur. Silné postavenie má hlavne v Česku. Tam je jasnou trhovou jednotkou s tretinovým podielom. Na Slovenku patrí medzi najsilnejších hráčov so športovým vybavením. Pár predajní už sieť má aj v Poľsku a Rumunsku. Rozšírenie zastúpenia v týchto dvoch veľkých krajinách Východnej Európy môže byť pre nových spolumajiteľov zaujímavá výzva.

Pre jedného z najbohatších Slovákov M. Kúšika s majetkom zhruba na úrovni 400 miliónov eur je Sportisimo vôbec prvou veľkou investíciou po odchode z Penty. Tento rok už síce kúpil od rakúskeho realitného fondu Conwert spolu s firmou RSBC tridsiatku nehnuteľností v Brne, Plzni i Ostrave, no to bola iba krátkodobá investícia na zhodnotenie voľných prostriedkov.

Až Sportisimo je pre biznismena prvou strategickou investíciou, ktorú chce držať dlhodobo a tiež ju chce výrazne rozšíriť. Mimo retailu sa po odchode z Penty M. Kušik viac videl aj v zdravotníctve či školstve, a tak časom môže vstúpiť aj do týchto sektorov.

P. Vajskebr už jednu väčšiu investíciu za sebou má. Je spoluvlastníkom firmy MediClinic, ktorú sám aj vedie z pozície generálneho riaditeľa.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.