Zlato definitívne oprašuje svoj zašlý lesk a dnešná situácia mu v tom výrazne pomáha. Inak tradične bezpečný prístav investorov síce v ostatnom roku prestal nachvíľu fungovať, ale najnovší vývoj spôsobený neistotou vo finančnom segmente Spojených štátov ho zatiaľ udržuje v napätí.

V dôsledku paniky, ktorá nastala po rozpútaní vojenského konfliktu na Ukrajine, hodnota zlata síce vzrástla nakrátko nad úroveň 2 000 dolárov za trójsku uncu, no pri prudkom posilnení dolára počas jesene poklesla až na takmer 1 600 dolárov. Od konca roka sa cena kovu ustálila na zhruba 1 800 dolároch a vyčkávala na impulz, keď opäť potiahne k novým výšinám.

Banky opäť ako čierne ovce

Je zrejmé, že ťažkosti bankového sektora Spojených štátov boli dostatočným impulzom na to, aby investori po dvojnásobnom odraze od úrovne približne 1 800 dolárov za uncu náhle poslali cenu zlata vyššie o sto dolárov.

Pre traderov to je dostatočne silný signál, že týmto rastom nová rodiaca sa rely žltého kovu nekončí a bude zrejme atakovať aj ďalšie méty blízko dvojtisícovej úrovne. Zlato v investičnom portfóliu zohráva čoraz dôležitejšiu rolu. Aj v čase vysokej inflácie chráni úspory.

„Za súčasným silným dopytom po zlate stojí nervozita v Spojených štátoch. Tunajší bankový sektor hlási ťažkosti, ktoré v posledných dňoch viedli k zatváraniu viacerých bánk. Prvou bola banka Silvergate, ktorá poskytovala služby kryptomenovým firmám. Druhá banka, ktorá sa ocitla v ťažkostiach, bola Silicon Valley Bank. Jej pád je pre americkú ekonomiku významnejší, keďže ide o najväčší krach banky od finančnej krízy v roku 2008,“ pripomína František Burda, investičný analytik spoločnosti Fingo.

Tretiu banku – Signature Bank – s vkladmi za viac ako 88 miliárd dolárov zatvorili americké úrady už začiatkom tohto týždňa. Situácia podľa F. Burdu naďalej zostáva nestabilná. A to aj napriek okamžitým tvrdeniam prezidenta Joe Bidena, ktorý ubezpečoval o spoľahlivosti bankového systému.

Viaceré však nasvedčuje tomu, že bankový svet je dnes napätý a neistý. Hľadá investičné alternatívy všade tam, kde čo i len nakrátko  potvrdzuje výnosy. Rozšírenie problémov banky SVB na ďalšie desiatky amerických a európskych bánk by však bolo bezprecedentným dôvodom, ktorý by poslal zlato na doteraz rekordné úrovne.

(Ne)stabilný prístav

Podľa F. Burdu sú dnes banky už oveľa pozornejšie a citlivejšie na dosahy problémov iných bánk „spoza mláky“. Viaceré finančné domy začiatkom týždňa zažili náhly pokles cien svojich akcií.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa