Spoločnosť KK Company banskobystrického podnikateľa Karola Konárika chystala pre Kúpele Sliač pôžičku 1,5 milióna eur na desať rokov. Podľa denníka Sme ju už výkonný výbor Fondu národného majetku schválil. Definitívne by ju malo potvrdiť valné zhromaždenie kúpeľov.

V súčasnosti je rozhodujúcim hráčom v kúpeľoch práve K. Konárik, ktorý má vplyv na 13 percent akcií a dva rozhodujúce posty v predstavenstve spoločnosti. Dvadsať percent akcií vlastní Všeobecná zdravotná poisťovňa (VŠZP). No tá má teraz iné starosti, ako venovať sa kúpeľom. Zostatok drží Fond národného majetku (FNM) SR. Čaká sa tak na rozhodnutie vlády, ktorá by mohla odblokovať privatizáciu jediných štátnych kúpeľov.

Kúpele by mohol zo súčasnej krízy vyviesť iba reálny vlastník väčšiny akcií. Kúpele Sliač zostali ako jediné pod štátnou kontrolou najmä pre ťahajúci sa súdny spor s niekdajším privatizérom Viliamom Soboňom. Za desať rokov bez reálneho vlastníka kúpele nedokázali držať krok s dravšou konkurenciou. Tohto roku padli definitívne súdne rozhodnutia, ktoré nakladanie s akciami odblokovali, platilo však rozhodnutie minulej vlády. Tá nariadila neprivatizovať.

Kúpele Sliač sú dlhodobo v kríze. Za minulý rok zaevidovali stratu 1,3 milióna eur a v januári tohto roku zažili odstávku pre nedostatok pacientov. Už v roku 2005 museli predať časť kúpeľov – Kováčovú, aby mali peniaze na hradenie starých úverov.

FNM SR spoločne s VŠZP by tak mohli predať 87 percent akcií. Ak by sa na valnom zhromaždení kúpeľov 21. júla podarilo odsúhlasiť pôžičku, ktorú sa chystala poskytnúť firma KK Company K. Konárika, možný predaj akcií by sa výrazne skomplikoval. Pre potenciálnych investorov mimo okruhu firiem K. Konárika by kúpele boli ešte menej zaujímavé. Za úver by mal na časť pozemkov záložné právo a odsúhlasoval by aj zásadné rozhodnutia kúpeľov.

„Bez akýchkoľvek predsudkov môžem povedať, že po vstupe spoločnosti KK Company do kúpeľov sa tam život rozbehol k lepšiemu. A aj jej zásluhou tieto kúpele ešte žijú,“ tvrdil pre TREND Štefan Turek, ktorý nastúpil do funkcie riaditeľa kúpeľov v marci minulého roka. Odhaduje, že na koncepčnú obnovu, keď väčšina kúpeľných domov je uzavretá a chátra, treba 30 miliónov eur.

Na valnom zhromaždení by FNM už mali zastupovať ľudia z novej zostavy výkonného výboru, ktorých by nominovala súčasná vládna zostava. Navyše predseda Smeru-SD Robert Fico oznámil, že dal pokyn, aby súčasní nominanti strany vo FNM nesúhlasili s pôžičkou.

Foto na titulke - Flickr.com