Keď pred niekoľkými mesiaci vyšlo na povrch, že do zmeniek Arcy Capital zainvestovala manželka premiéra Igora Matoviča, bolo to prvý odhalený súkromný investor. Lenže do zmeniek a dlhopisov tejto finančnej skupiny, ktorá sa snaží o reštrukturalizáciu dlhov už viac ako pol roka, dali peniaze aj iní bohatí ľudia.

Podľa informácii TRENDu z veriteľského prostredia Arcy je na Slovensku viac ako desiatka veľkých veriteľov Arcy. Menšina z nich má pohľadávky prevyšujúce milión eur a väčšine veriteľov sa pohľadávky pohybujú v stovkách tisíc eur. Zverejnení nechcú byť, pretože sa tým veľmi nechcú chváliť. Neuvážané investície nie sú dobrou vizitkou žiadneho podnikateľa.

TREND má už dlhší čas informácie, že tam majú napríklad peniaze aj mnohí privátni klienti J&T Banky. Aj preto sa táto banka stará o tom, aby Arca Capital vyšla z plánovanej reštrukturalizácie čo najlepšie. Tiež jej požičala ďalšie peniaze, aby prežila krušné chvíle.

Okrem bohatých ľudí s dôverou Arce zverili svoje peniaze aj tisícky drobných investorov. Tí sa sťažujú najmä na nedostatok komunikácie zo strany dlžníka a niektorí sa s Arcou už aj súdia. A napokon sa už objavili aj kolektívni investori v podobe železničných odborárov.

RASTISLAV VELIČ
Neprehliadnite

Arca prišla o dočasnú ochranu pred veriteľmi. Postarali sa o to železniční odborári

Milióny v zmenkách

Postupne vychádza na povrch aj identita ďalších slovenských investorov Arcy Capital. Zvyčajne ich prezradí súdny spor s touto finančnou skupinou či jej dcérami. Napríklad železniční odborári vyhrali v januári spor o zrušení dočasnej ochrany s Arcou Capital Slovakia, čo je dcéra Arcy Investments.

Najnovšie Denník E zistil, že zmenky Arcy Investments v sume vyše 1,3 milióna eur kúpili aj majitelia zdravotníckeho zariadenia Izotopcentrum v Nitre. Sú to lekári z rodiny Vondrákovcov. Tí sa snažili na pražskom súde dosiahnuť, aby Arce definitívne zamietol žiadosti o oddlženie v Česku. O to sa finančná skupina snaží už od decembra minulého roka. Lenže zatiaľ súdy rozhodujú v jej neprospech, lebo tvrdia, že jej centrum hlavných záujmov je na Slovensku.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa