Čech Petr Syrovátko získal majoritný podiel v systéme elektronického mýta na Slovensku. Prostredníctvom holandskej spoločnosti Sevenra kúpil 90-percentný podiel vo firme Ibertax, ktorá je väčšinovým akcionárom prevádzkovateľa systému SkyToll. Podnikateľ v stavebníctve dostal na transakciu peniaze od PPF banky českého podnikateľa Petra Kellnera. SkyToll vlani vybral na mýte 150 miliónov eur.

Krok alebo polkrok?

P. Syrovátko je spolumajiteľom skupiny S group holding, ktorá okrem iného spoluvlastní Syner – jednu z najväčších stavebných firiem v Česku. Tá napríklad na Slovensku stavala bratislavský projekt Digital Park z dielne Penta Investments. Okrem stavebníctva sa venuje aj developmentu. Najnovšie tento muž kúpil za presne neurčenú sumu majoritu v Ibertaxe. Účelovej firme, ktorá ovláda slovenského prevádzkovateľa elektronického mýta SkyToll. Ako sa dostal slovenský mýtny systém k P. Syrovátkovi nevedno – pre TREND to nechcel konkretizovať. Povedal, že okrem informácií z trhu mu prinášajú ponuky najmä jeho bankári.

Jeho financujúcou bankou aj pri tejto transakcii je PPF banka českej podnikateľskej špičky P. Kellnera. P. Syrovátko odmietol povedať, či za pôžičku od PPF banky ručí získanými akciami Ibertaxu. Okrem vlastných prostriedkov P. Syrovátka a peňazí z PPF banky spomínal Richard Menczer, mediálny zástupca tohto podnikateľa na Slovensku, ako financujúce subjekty transakcie aj ďalšie banky. Aké konkrétne, P. Syrovátko TRENDU neprezradil.

P. Kellner ako jeden z partnerov Energetického a průmyslového holdingu má spoločný biznis s partnermi slovenskej J&T a Danielom Křetínskym. Hovorkyňa J&T Nikol Kubaská potvrdila, že skupina si necháva svoj takmer desaťpercentný podiel v Ibertaxe. O ďalších transakciách s podielmi nechcela špekulovať.

S novým majiteľom však do slovenského mýta veľa zmien nepríde: „Nemám v pláne osobne zasahovať do manažovania prevádzkovej spoločnosti SkyToll.  Spolieham sa na súčasný manažment, ktorý projekt úspešne vybudoval a riadi rozvoj firmy s dlhodobou stratégiou a potenciálne ho doplním o ďalších odborníkov, ktorí podporia súčasné vedenie firmy. Pokiaľ si bude vedenie počínať aj ďalej profesionálne, nemám dôvod ho podstatne meniť,“ vysvetľuje P. Syrovátko.

Hmla sa zdvihla

Odkedy SkyToll vyhral s najdrahšou ponukou tender na dodávku mýtneho systému pre diaľnice a cesty prvej triedy na Slovensku, špekuluje sa o jeho vlastníckej štruktúre. Podmienky mýtneho tendra nedovoľovali meniť účastníkov konzorcia počas trvania kontraktu. Ibertax sa tak stala účelovou firmou a SanToll (ktorý vlastní francúzsky Sanef) v SkyTolle pôsobil ako menšinový 10-percentný partner s technologickým zázemím. Zmeny majiteľov Ibertaxu zmluva o prevádzke mýta s Národnou diaľničnou spoločnosťou nijako neošetruje, preto sa mohli akcionárske pomery meniť.

K Ibertaxu mala mať blízko J&T, ale oficiálne sa k financovaniu systému mýta dostala až v roku 2009. Vlastnícka štruktúra nikdy nebola zverejnená, avšak na rokovania o zmenách v mýtnom systéme na ministerstvo dopravy chodil okrem zástupcov J&T aj podnikateľ Milan Fiľo, ktorý je napríklad minoritným vlastníkom ružomberskej celulózky SCP. Mal mať kvôli sprivatizovanému SCP blízko k HZDS, neskôr ku KDH, ale jeho meno sa v médiách skloňuje v posledných rokoch v súvislosti s financovaním strany Smer-SD. Zúčastnil sa napríklad na narodeninovej oslave bývalého ministra dopravy Ľubomíra Vážneho.

P. Syrovátko neprezradil, od koho podiel v Ibertaxe kúpil: „Obsah zmluvy, ktorú som uzavrel, je dôverný, preto vám nemôžem poskytnúť žiadne detaily vrátane informácií o predávajúcom. Každopádne, odteraz je vlastnícka štruktúra spoločnosti Ibertax kompletne známa, čo, myslím si, je zásadný prínos tejto transakcie.“

Transakciu musí ešte schváliť slovenský Protimonopolný úrad (PMÚ). S hovorcom PMÚ Vladimírom Ferkom sa TRENDU do uzávierky nepodarilo spojiť.

Sponzor a staviteľ

Petr Syrovátko je český podnikateľ, ktorý pred viac ako 20 rokmi založil stavebnú firmu Syner. Postupne sa vypracovala na najväčšiu v Libereckom kraji a jednu z najsilnejších v Českej republike. Jeho meno sa spája aj s kauzami. Denník Mladá fronta Dnes o ňom napísal, že tento podnikateľ „napojený na severočeskú ODS patrí medzi nenápadné, ale o to mocnejšie osobnosti športového zákulisia“.

Tento mecenáš sa – podobne ako Milan Fiľo, ktorý vlastní MFK Ružomberok – angažuje vo futbale. Sponzoruje FK Baumit Liberec, ktorého majiteľ Miroslav Pelta šéfuje českej futbalovej asociácii. Jeho srdce však bije pre hokej. Je majiteľ a predseda hokejového klubu Bílí tygři Liberec. Musel čeliť obvineniam, že si zabezpečil okrem iných aj lukratívnu zákazku na stavbu novej libereckej multifunkčnej arény, kde jeho tím hráva.

On argumentuje, že na polmiliardovú stavbu dal najnižšiu ponuku, ale zároveň priznáva, že myšlienka stavby novej arény bola tak trocha aj jeho. Predsa mal k vedeniu mesta blízko. Bývalý primátor Liberca Jiří Kittner pôsobil v Syneri ako finančný riaditeľ a v mestskom zastupiteľstve sedeli traja riaditelia zo Syrovátkových firiem. V tričku ODS. P. Syrovátko bol obvinený z korupcie, keď mal spolu so spoločníkom Syneru Jiřím Urbanom podľa obžaloby dať úplatok vyše 300-tisíc českých korún firme Tender Group Plus, ktorá zaisťovala tender na stavbu pavilónu nemocnice v Liberci. Obvodný súd pre Prahu 4 v roku 2008 oboch obžaloby zbavil.

Kto kúpil slovenské mýto

Zdroj: Maňo Štrauch

Foto -Maňo Štrauch