Kto chce poberať peniaze od štátu na podporu svojho podnikania v čase pandémie, musí byť jeho „partnerom“. A musí odhaliť totožnosť vlastníkov, ktorí za firmou žiadajúcou o pomoc stoja. Tak nastavila podmienky vláda v rámci schémy cestovného ruchu od decembra minulého roka. Schému zastrešuje ministerstvo dopravy a výstavby.

Reálne to znamená väčšiu byrokraciu, viac peňazí z firemnej pokladnice a ďalšie problémy, ktorými sa musia prevádzky v tomto sektore „prebrodiť“. Mnohí sa s nimi trápia doteraz. Štát však získa dôležité údaje.

Povinnosť pri limite nad stotisíc eur

Povinnosť byť registrovaný ako partner verejného sektora nevzniká automaticky všetkým firmám. Týka sa tých právnických či fyzických osôb, ktoré prijmú dotáciu od štátu a jednorazovo prekročia limit stotisíc eur, alebo 250-tisíc ročne, ak ide o opakujúce sa plnenie počas celého obdobia. Tie sa musia do registra zapisovať povinne. Štát chce vedieť, kto skutočne profituje z obchodu s ním, teda kto je konečný užívateľ výhod.

Najnovšie sa to deje pri čerpaní financií zo schémy pomoci cestovnému ruchu. Ako objasňuje pre TREND advokát a konateľ advokátskej kancelárie Ružička and Partners Ján Azud, žiadatelia musia byť v registri zapísaní už pred poskytnutím uvedenej dotácie. Tak to určujú podmienky. Limit čerpania je stanovený na 200-tisíc eur na žiadateľa v rámci pomoci „de minimis“. 

„Povinnosti spojené so zápisom do registra a jeho udržiavanie pre malé firmy a živnostníkov sa pohybujú rádovo v niekoľkých stovkách eur ročne,“ konštatuje. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa