Pavol Krúpa, bývalý partner vo finančnej skupine Arca Capital pokračuje v boji proti jej súčasnému vedeniu. V snahe dostať Arcu do konkurzu namiesto reštrukturalizácie sa mu podaril ďalší krok. Okresný súd v Bratislave mu začiatkom tohto týždňa schválil návrh na konkurzné konanie Arca Investments, čo je materská firma celej skupiny. P. Krúpa tentoraz tvrdí, že Arca mu dlhuje za niekoľko zmeniek z roku 2019 celkovo 234-tisíc eur.

Na snímke bratislavské sídlo spoločností Arca Investments, a.s. a Arca Capital Slovakia, a.s. v Bratislava Business Center V.
Neprehliadnite

Krúpa posiela tri dcéry Arcy Capital do konkurzu pre malé dlhy

Dlhy chce riešiť na Slovensku

P. Krúpa tiež tvrdí, že hlavné insolvenčné konanie Arcy Investments má byť na Slovensku. Opiera sa o rozhodnutie pražského súdu z mája, ktorý rozhodol, že v Česku bude prebiehať len vedľajšie insolvenčné konanie.

„Zároveň mestský súd v Prahe konštatoval, že hlavné insolvenčné konanie je nadradené miestnemu a má prebehnúť na Slovensku, keďže tam má Arca sídlo a odtiaľ je riadená,“ tvrdí P. Krúpa. Pražský súd podľa neho prišiel tiež k záveru, že české súdy nemajú medzinárodnú príslušnosť k vedeniu hlavného insolvenčného konania.

Podobný názor má aj Petr Vurbs, PR manažér advokátskej kancelárie Langmeier & Co., ktorá zastupuje veriteľov Arcy. Podľa neho je teraz logické, že na Slovensku sa začne hlavné insolvenčné konanie a v Česku by sa miestne konanie malo preklopiť do vedľajšieho konania.

České súdy však zatiaľ právoplatne nerozhodli, či má v Česku prebiehať hlavné insolvenčné konanie alebo vedľajšie. Voči rozhodnutiu o začatí miestneho konania bolo podaných viacero odvolaní. Dopadnúť to môže aj tak, že v Česku sa nebude voči Arce viesť žiadne insolvenčné konanie. Podľa právnikov však Arca ako dlžník nemôže migrovať svoj úpadok podľa svojej ľubovôle.

České súdy však zatiaľ právoplatne nerozhodli, či má v Česku prebiehať hlavné insolvenčné konanie alebo vedľajšie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa