Na jar po nástupe pandémie Covid-19 bol slovenský výrobca nábytku prvou veľkou spoločnosťou, ktorá hlásila hromadné prepúšťanie. Ohrozených ním bolo približne 900 pracovníkov. Celkovo v tom čase firma zamestnávala takmer 1 200 ľudí. Napokon z ohláseného počtu prepustila zrejme iba asi sto zamestnancov, keďže aktuálne deklaruje, že pre 800 ľudí sa jej podarí zachovať prácu. Pôvodný závod na spracovanie dreva funguje v Topoľčanoch od roku 1914 a stále je druhým najväčším zamestnávateľom v meste.

drevo
Neprehliadnite

Drevári skončili s rekordným ziskom. Väčšiemu profitu zabránil prebytok kalamitného dreva

Predajne na Slovensku, v Česku, Nemecku a v Rakúsku mala spoločnosť zatvorené sedem týždňov. Po ich opätovnom otvorení zaznamenala 20-percentný pokles návštevnosti zákazníkov oproti minulému roku. Postupne však počas nasledujúcich mesiacov prichádzali tisíce objednávok na nový nábytok. Decodomu po otvorení predajní pomohla odložená spotreba. Ľudia, ktorí mali už pred krízou rozostavané svoje domy, ich potrebovali dokončiť. Online predaj stúpol na dvojnásobok.

Nový generálny riaditeľ

Spoločnosť si najala krízového manažéra, a tak sa novým generálnym riaditeľom stal Jozef Tanzer, ktorý v minulosti pôsobil aj v poisťovniach Generali a Allianz, v naftárskej OMV či v poradenskej spoločnosti PricewaterhouseCoopers. Práve s ňou začal Decodom spolupracovať v rámci ozdravného procesu. „Pristúpili sme ku kompletnej reorganizácii fungovania spoločnosti na všetkých úrovniach. Od manažmentu cez výrobu až po predaj a klientský servis,“ približuje J. Tanzer.

„V posledných dňoch sme sfinalizovali aj dohody s viacerými financujúcimi bankami. Ozdravný proces spoločnosti je náročný a finančne nákladný, aj preto si vyžaduje špeciálny prístup, vysokú profesionalitu a flexibilitu bankových inštitúcií,“ dodáva generálny riaditeľ. Podľa neho podniku významne pomohla aj štátna „Prvá pomoc“, ktorú spoločnosť využila na základe poklesu tržieb z predaja. Tento program pomoci slovenská vláda predĺžila aj na toto obdobie až do začiatku roka 2021. J. Tanzer deklaruje, že dom nábytku splní všetky svoje neuhradené záväzky ešte do konca tohto roka.

Zaujala nás príjemne farebne aj materiálovo zladená kuchyňa Lota v expozícii Decodomu, aj pridružené štýlové police z paliet, rebríka, či recyklovaných starých dosiek.
Zdroj: Decodom

Rozširovanie siete a online

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa