Bezpečnostnú brzdu zaťahuje už o niekoľko mesiacov neskôr. Odvážne realitné projekty, za ktorými na Slovensku zväčša stáli iniciálky podnikateľov Patrika Tkáča a Ivana Jakaboviča, ostávajú nateraz stáť. Skupina síce dnes nepripúšťa straty, na úveroch jej však zatiaľ visia mŕtve peniaze.

Slovenský realitný trh sa totiž pozastavil a cash flow z prenájmov a predaja luxusných apartmánov, kancelárií či obchodov tiež. Podľa najnovšieho je „predaných 50 percent apartmánov v projekte River Park,” tvrdí Maroš Sýkora, hovorca skupiny J&T. Predaj tých najluxusnejších zastal. Niekoľko desaťmiliónové byty majú zatiaľ len záujemcov, nie istých kupcov, čo pre J&T znamená dieru v splátkovom rozpočte.

„Nateraz naše pasíva nebudeme komentovať, keďže finančný rok nie je ešte ukončený,” tvrdí M. Sýkora. Dodáva však, že potenciálni klienti v River Parku sú, ale rovnako vyčkávajú, kedy bude výhodné do nehnuteľnosti zainvestovať. „Niektorých záujemcov však považujeme za istých”.

Napriek tomu skupina svoje projekty kryje z dvadsiatich až tridsiatich percent vlastnými peniazmi, sedemdesiat percent si požičiava od bánk. „Dnešná svetová kríza, paradoxne, ukazuje, že slabí nie sme my, ale bankový sektor,“ myslí si P. Tkáč. Napriek tomu veľkú časť pasív skupiny majú tvoriť úvery v bankách.

S tými hrá skupina akoby na dve strany. S istejšou ochranou vkladov sa J&T vracia na Slovensko aj so svojou bankou. „Vybrali sme si ten výhodnejší systém,” tvrdí M. Sýkora. Pripúšťa, že v dnešných časoch ide aj o psychologický krok či marketing. Privátna J&T Banka tak na kríze získava už dnes.

Týmto krokom si pripúta a možno rozšíri najmä svoju českú klientelu, keďže susedom štát garantuje „len” 90 percent z vkladov. Podľa M. Sýkoru o najčernejších časoch sa pre skupinu nedá hovoriť. Ak utrpí realitná divízia, finančníkov môžu podržať možné akvizície, pre ktoré na vlne krízy vzniká priestor.

Do hry pritom môže vstúpiť aj meno skupiny či spolupráca s inými na väčších zákazkách. Napriek tomu, že čísla v súčasnosti nie sú isté na strane biznismenov ani ich klientov, J&T môže byť v konečnom dôsledku príkladom toho, ako najväčší môžu najrýchlejšie stratiť a najrýchlejšie získať.