Dotknuté sú najmä firmy, ktoré doplatkami za vyrobené teplo a elektrinu vykrývajú sezónne výkyvy príjmov. Ohrozený môže byť aj imidž Slovenska v Európe. Kým trendom je obnoviteľné zdroje podporovať, u nás sa jej výrobcom kladú pod nohy likvidačné prekážky.

Firma na kolenách

V neveľkej obci Krnča neďaleko Topoľčian sa ročne urodia viac ako dva milióny uhoriek, ktoré následne putujú do slovenských obchodov. Tie sú pritom len vedľajším produktom. Tamojší drevársky podnik Top Pelet vyrába najmä materiál pre nábytkárov.

Teplo na sušenie dreva, rovnako ako aj na vykurovanie priľahlých skleníkov s uhorkami, podnik získava kombinovanou výrobou elektrickej energie a tepla. Vďaka využitiu drevených odrezkov dokáže podnik vyrobiť dostatok energie pre vlastnú potrebu a elektrinu ktorú neminie, posiela do distribučnej sústavy. Za takúto výrobu elektrickej energie má od štátu nárok na doplatok. Presnejšie, mal nárok.

Spoločnosť Top Pelet je jedným z viac ako sto výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov, ktorí sa v polovici marca našli na zozname na internetovej stránke Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), podľa ktorého im nárok na doplatok za vyrobenú zelenú elektrinu zaniká.

„Prišli sme o doplatok z toho dôvodu, že odvody za šiesty mesiac sme zaplatili až v októbri. V zásade kvôli tisíc päťsto eurám, ktoré sme zaplatili neskôr, ako sme mali, sme prišli o doplatok na desať rokov,“ hovorí Matej Danóci, konateľ spoločnosti Top Pelet.

Vzhľadom na objem elektriny, ktorú firma dodá do distribučnej siete, mala ročne nárok na doplatok vo výške približne 400-tisíc eur. „Moja pokuta za to, že som neskôr zaplatil odvody, sú štyri milióny eur,“ prepočítava.

Drevári z Krnče mali pre nezrovnalosti vo výkazoch problém s odobratím nároku na doplatok aj v minulosti. V roku 2015

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa